Samit lidera EU: Članice dogovorile međusobno priznavanje kovid19 testova, traži se više solidarnosti sa Zapadnim Balkanom

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 21.Jan.2021, 21:48

Samit lidera EU: Članice dogovorile međusobno priznavanje kovid19 testova, traži se više solidarnosti sa Zapadnim Balkanom

Evropski lideri počeli su večeras virtuelni samit o usklađivanju mera protiv pandemije korona virusa, uključujući ubrzanje vakcinacije, zajedničke potvrde o vakcinisanju i ograničavanju putovanja.

Više članica EU-a najavljuje da će pooštriti mere kako bi sprečile širenje >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << novih sojeva otkrivenih u Velikoj Britaniji i Južnoafričkoj Republici.

EU lideri traže više solidarnosti sa Zapadnim Balkanom za vakcine

Lideri 27 zemalja članica EU večeras su na video sastanku zatražli ”više solidarnosti sa trećim zemljama kada je reč o podeli vakcina”, uključujući i države zapadnog Balkana, rečeno je Tanjugu u diplomatskim izvorima u Briselu.

Pored podrške zapadnom Balkanu i susedima u nabavci vakcina, lideri zemalja članica razgovaraju i o isporukama vakcina unutra EU, kampanjama vakcinacije koje su počele širom Evrope, kao i sertifikatima vakcinacije.

Izvori sa sastanka kažu da su lideri poručili da sertifikati o vakcinaciji u ovom trenutku ”mogu biti medicinski, ali ne i putni dokument”.

Belgija je najavila da će predložiti privremenu zabranu svih putovanja između država članica koja nisu nužna barem do kraja februara, a kako kaže belgijska ministarka spoljnih poslova Sofi Vilmes, jedan od razloga za takav predlog je i solidarnost sa sektorima koji ne mogu da rade zbog pandemije, poput ugostiteljstva.

Kako bi se sprečilo brzo širenje novih sojeva virusa u Uniji ukazuju na važnost sekvenciranja genoma covida 19 kako bi se prepoznale mutacije.

Testiranje je i dalje jedan od najvažnijih alata za suzbijanje pandemije. U sredu su članice EU postigle dogovor o međusobnom priznavanju antigenskih testova koji su manje pouzdani od PCR testova, ali je njihova prednost što se rezultati dobijaju za manje od pola sata.

Sledeća tema je proces vakcinacije koji je usporen zbog nedovoljnih količina raspoloživog cepiva, posebno nakon što je Fajzer najavio privremeno smanjenje proizvodnje u sledećih nekoliko nedelja.

Čelnici će razgovarati i o potvrdama o vakcinaciji, vrlo osjetljivoj temi koja otvara mnoga pitanja, prenosi Hina.

Grčki premijer Kiriakos Micotakis nedavno je predložio da se potvrde o vakcinaciji koriste kao svojevrsni pasoši kako bi vakcinisane osobe mogle slobodno da putuju, a u cilju oživljavanja turizma.

U EU kažu da su potvrde o cepljenju uobičajene u zdravstvenim sistemima, a da je drugo pitanje u koje se svrhe mogu koristiti te da nikad niko u institucijama EU-a nije koristio izraz pasoš za te potvrde.

Dok se ne vakciniše dovoljno ljudi, prerano je govoriti o tome kako će se koristiti te potvrde, kažu u Evropskom savetu i u ovom trenutku to bi značilo diskriminaciju onih koji nisu imali ni priliku da se vakcinišu u odnosu na one koji su već dobili cepivo.

EU: 27 dogovorile međusobno priznavanje kovid19 testova

Zemlje članice EU saglasile su se danas o jačanju upotrebe brzih testova na antigen i o uzajamnom priznavanju rezultata testa na kovid-19, saopšteno je iz Saveta EU.

U Savetu navode da su upotreba brzih testova i uzajamno priznavanje rezultata testova na kovid-19 širom EU od suštinskog značaja za ublažavanju širenja virusa, kao i da doprinose nesmetanom funkcionisanju unutrašnjeg tržišta i da olakšavaju prekograničnog kretanje i lečenja.

”Ključne komponente ove preporuke uključuju validaciju i međusobno priznavanje brzih testova antigena i RT-PCR testova među državama članicama, razmenu standardizovanog skupa podataka, izradu zajedničke liste brzih kovid-19 testova za antigen i određivanje prioriteta za upotrebu takvih testova”, navodi se u saopštenju Saveta EU.

Preporuka takođe uključuje odredbe koje se odnose na izazove ''evolutivne pandemije” tj. da zajednička lista odgovarajućih brzih testova na kovid-19 treba da bude dovoljno fleksibilna za dodavanje ili uklanjanje onih testova na čiju efikasnost utiču mutacije virusa.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.