Tadić: Bez garancija na papiru nema dogovora o Euleksu

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 09.Nov.2008, 14:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tadić: Bez garancija "na papiru" nema dogovora o Euleksu

BEOGRAD - Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da Srbija neće pristati na razmeštanje Euleksa na Kosovu i Metohiji dok god ne dobije čvrste garancije da su njeni uslovi za rekonfiguraciju međunarodnog prisustva u toj pokrajini u celini uvaženi.

"Mi smo tek u fazi u kojoj su naši preduslovi za razmeštanje Euleksa prihvaćeni u izjavama i formulacijama visokih funkcionera EU. Međutim, sve dok ne dobijemo garancije 'na papiru' nema nikakvog dogovora", >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << izjavio je Tadić u intervjuu Novinskoj agenciji Tanjug.

On je naglasio da Srbija o rekonfiguraciji civilnog prisustva na Kosovu pregovara isključivo sa UN-om i dodao da ti pregovori još nisu okončani, ni kad je reč o tri preduslova za razmeštanje Euleksa (da dobije mandat Saveta bezbednosti UN, da bude statusno neutralan i da ne sprovodi plan Martija Ahtisarija), niti o takozvanih šest tačaka koje je predložio generalni sekretar UN.

UN kao garant

Tadić je objasnio da Srbija, istovremeno, želi da vidi kakvo je prisustvo UN na Kosovu, šta su nadležnosti predstavnika UN, jer želi da UN budu garant statusne neutralnosti i garant da suverenitet Srbije jednom takvom odlukom neće biti doveden u pitanje i da interes građana srpske i nealbanske nacionalnosti koji žive u našoj južnoj pokrajini neće biti doveden u pitanje.

"To su uslovi bez kojih nema dogovora, niti glasa Srbije u međunarodnim forumima i u UN", poručio je Tadić.

Predsednik Srbije je istakao da je u procesu rekonfiguracije međunarodnog prisustva na Kosovu za Srbiju suštinski važno da UN poštuju Rezoluciju 1244 Saveta bezbednosti, kao najviši međunarodni akt o Kosovu i garanciju suvereniteta i teritorijalnog integriteta Srbije.

"Ubeđen sam da možemo da postignemo rezultat, ali taj rezultat još nije potvrđen. Pregovori imaju svoje uzlazne i svoje silazne nivoe. Mi insistiramo na osiguravanju naših uslova. Odlična je okolnost da iz EU, pa i UN, dobijamo poruke da su uslovi Srbije prihvatljivi, ali da vidimo kako će to biti garantovano na papiru", naglasio je Tadić.

Samo sa Kosovom u EU

On je rekao da je uveren da je Srbija preciznim zahtevima za Euleks isključila mogućnosti da razmeštanje Misije EU jednog dana bude protumačeno kao njeno odustajanje od Kosova.

Predsednik je istovremeno ukazao na činjenicu da u EU danas postoje zemlje koje ne prihvataju nezavisnost Kosova, ali i oni koji bi rado Srbiji postavili uslov da mora da se odrekne Kosova zbog evropskih integracija, ali da takvima u svakoj prilici poručuje da Srbija nikada neće pristati na tu vrstu uslovljavanja i da neće u EU ući bez Kosova.

"Ubeđen sam da bi to bila šteta i za Srbiju i za EU", primetio je Tadić.

On je istovremeno naglasio da je to svakako "crvena linija" koju Beograd nikada neće preći.

Dopuštajući mogućnost da kosovski problem neće moći da bude rešen možda ni narednih nekoliko godina, Tadić je ponovio da Srbija ima strpljenja, ali i rešenost i da, bez obzira na sve, neće odustati od rešavanja tog problema.

"Svet nije zacementiran i zaleđen. Svet se menja. Predviđajući promene mi moramo kreirati našu politiku, stalno podižući šanse da se realizuju naši interesi. Zato smo i pokrenuli inicijativu pred Međunarodnim sudom pravde, kako bi u godinama kada on bude donosio odluku, kada verujemo da će biti i bolje međunarodne okolnosti za rešavanje budućeg statusa KiM, naša pozicija biti potvrđena pozitivnom odlukom te najviše pravne institucije".

Saradnja sa Hagom

Predsednik Srbije je, kad je reč o eksplicitnom uslovu EU da Srbija, pre sticanja statusa kandidata za članstvo, mora da reši problem saradnje sa Haškim tribunalom, rekao da će "Ratko Mladić i svi preostali optuženici biti uhapšeni, ako su na teritoriji Srbije".

On je, međutim, primetio da se u poslednje vreme ide ka redefinisanju tog uslova tako što se puna saradnja sa Haškim tribunalom svodi na pitanje izručenja jednog čoveka, Ratka Mladića, što Srbiju može dovesti pred teško rešiv problem.

"Ukoliko kao konačan uslov za napredak ka EU imamo obavezu hapšenja Ratka Mladića čak i ako se on ne nalazi u Srbiji, onda se nalazimo u nemogućoj misiji", ocenio je Tadić.

"Po meni, puna saradnja jeste iskreno i stvarno traganje za haškim optuženicima, i na kraju, kada oni budu uhapšeni, proces izručenja. Danas niko ne može Srbiji da stavi primedbu da ne sarađuje sa Haškim tribunalom i da ne pokazuje maksimalnu efikasnost u tom smislu. Ja mogu da se nadam da će saradnja biti dovršena hapšenjem preostalih optuženih, ali mi se suočavamo sa problemom nemogućnosti pronalaženja preostalih optuženih", objasnio je Tadić.

Efikasnost Skupštine

Povodom zamerki iz Evropske komisije na račun efikasnosti Skupštine Srbije, predsednik Tadić je ocenio da u načinu funkcionisanja srpskog parlamenta nešto suštinski mora da se promeni kako poslanici ne bi više mogli da zloupotrebljavaju govornicu i da sprečavaju donošenje zakona.

"Parlament nema funkciju da se dojučerašnji pripadnici jedne stranke takmiče, nego ima funkciju donošenja zakona i kretanja zemlje napred. Ako se nešto ne promeni u radu parlamenta, suočićemo se sa problemom nedostatka vremena za donošenje zakona bez kojih nema članstva u EU", rekao je Tadić.

"Parlament nije pričaonica, već mesto za ozbiljnu debatu. Zloupotreba poslovničke mogućnosti kako bi se parlament pretvorio u pričaonicu veoma skupo košta naše građane. Moramo biti odgovorni i ne pričati o svemu što nam pada na pamet već samo o onome što je tema sednice", rekao je Tadić.

Prema njegovoj oceni, dnevnopolitičke debate koje se često vode u parlamentu za cilj imaju ostvarivanje parcijalnih, stranačkih ciljeva, a ne strategijskih nacionalnih ciljeva. Srbija će, kako je dodao, uploviti u vode veće političke stabilnosti onoga trenutka kada se stranke iskreno objedine oko dva centralna mesta nacionalne politike: evropskih integracija i odbrane Kosova.

Da bi pitanje ko će biti na vlasti prestalo da za građane bude pitanje života ili smrti, u Srbiji se, prema Tadićevim rečima, moraju jasno definisati strategijski ciljevi i redefinisati nacionalna politika, uspostaviti stabilan ekonomski razvoj koji nas vodi napred i otvarati nam perspektive, i koji će broj relevantnih stranaka dovesti na razumnu meru.

"Idealno bi bilo da imamo dve jake stranke i manje stranke koje bi bile jezičak na vagi ili dopuna koalicijama koje formiraju vladu. Ako imamo stotinu stranaka ne možemo računati na stabilnost. Danas imamo Demokratsku stranku koja pokriva levi centar, ali je potrebno i da na desnom centru imamo stabilnu i jaku stranku koja će ideju učlanjenja u EU i odbranu našeg integriteta na pravi, praktični način uvesti u svoje strategijske ciljeve, i onda ćemo imati ogromnu podršku građana za ostvarenje tih strategijskih ciljeva", zaključio je Tadić.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Euleks samo uz garancije na papiru

Izvor: RTV Pink, 09.Nov.2008

Tadić traži garancije da su uslovi oko Euleksa u celosti prihvaćeni. . . Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da Srbija neće pristati na razmeštanje Euleksa na Kosovu i Metohiji dok god ne dobije čvrste garancije da su njeni uslovi za rekonfiguraciju međunarodnog prisustva u toj pokrajini...

Nastavak na RTV Pink...

Tadić: Euleks samo uz garancije UN

Izvor: Radio Slobodna Evropa, 09.Nov.2008

Srpski predsjednik Boris Tadić rekao je da Srbija neće pristati na razmeštanje Euleksa na Kosovu i Metohiji dok ne dobije čvrste garancije da su njeni uslovi za rekonfiguraciju međunarodnog prisustva u Pokrajini u celini uvaženi. Tadić je r ..

Nastavak na Radio Slobodna Evropa...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.