Euleks ne valja, bez njega još gore

Izvor: Vesti-online.com, 29.Nov.2014, 09:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Euleks ne valja, bez njega još gore

Iz saopštenja sa susreta premijera Srbije Aleksandra Vučića i novog šefa Euleksa Gabrijela Meučija vidi se da Beograd očekuje da će saradnja sa misijom EU "biti korektna" i tokom mandata ovog zvaničnika.

Srbi na Kosovu uglavnom su nezadovoljni dosadašnjim radom Euleksa. Ipak, ako bi se ta misija povukla sa Kosova, dodaju, situacija bi bila još >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << gora. Nenad Maksimović, direktor Centra za mir i toleranciju, podseća da je došlo do zastoja u formiranju specijalnog suda za ratne zločine i da se osećaju pojačani pritisci da se sa međunarodnog pravnog subjekta u potpunosti pređe na kosovsko pravosuđe.

- Ispitivanje o tranzicionoj pravdi koje je sproveo razvojni program UN na Kosovu navodi da poverenje kosovskih Srba u rad lokalnog sudstva i tužilaštva ne prelazi 2,5 odsto. Zbog čega bi država Srbija insistirala na prebacivanju odgovornosti na "domaće" pravosuđe ako je to protiv želja kosovskih Srba - pita Maksimović i naglašava da je otkrivanje korupcije unutar Euleksa došlo u veoma osetljivom političkom momentu.

- Mislim da imamo bar tri kontraargumenta za ukidanje Euleksa, za šta se zdušno zalaže ne samo Priština, već i zvaničnici Srbije. Kome odgovara prebacivanje mandata na kosovsko pravosuđe, Prištini ili državi Srbiji? Činjenica je da izvršna vlast Euleksa potvrđuje status Kosova kao protektorata međunarodne zajednice jer je kosovsko pravosuđe nezrelo da preuzme punu odgovornost. Zbog čega bi država Srbija pristala na ukidanje Euleksa, čime bi Kosovo dobilo punu sudsku i izvršnu vlast? To nikako ne odgovara ni državi Srbiji kao ni kosovskim Srbima koji uprkos svim manjkavostima u dosadašnjem radu, ipak imaju više poverenja u međunarodne sudije i tužilaštvo nego u kosovske - kaže Maksimović.

On podseća da međunarodne sudije iz Euleksa učestvuju u sudskim panelima, ali da su u manjini, "tako da nemaju ključni uticaj na sudske odluke".

- Deluju više kao nadzorni organ ili korektivni faktor, pa im se stoga ne može prebaciti kompletna odgovornost za manjkavosti pravosuđa na Kosovu koje su naglašene u izveštaju Evropske komisije o napretku Kosova za 2014. Politički pritisci na lokalne sudije i tužioce su redovna tema svih izveštaja o napretku, pa se logično postavlja pitanje, ako su sudije i tužioci Euleksa koji uživaju imunitet i zarađuju za lokalne uslove enormne plate, podložne pritiscima i korupciji, onda su tek lokalni tužioci i sudije podložni - ukazuje Maksimović.
Pogledaj vesti o: Evropska Unija

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.