Majčinstvo Marije Šerifović TRN U OKU: Crkva PROTIV surogat materinstava, a evo šta MEDICINA kaže

Izvor: SrbijaDanas.com, 16.Dec.2023, 17:00

Majčinstvo Marije Šerifović TRN U OKU: Crkva PROTIV surogat materinstava, a evo šta MEDICINA kaže

Budući da se u javnosti pokrenula polemika oko teme surogat materinstva, te je svako imao nešto da kaže na istu, portal SrbijaDanas je odlučio da stručno mišljenje potraži od onih koji su za to, ipak školovani. Nikada se nismo bavili nagađanjima i spekulacijama, već samo činjenicama, a teolog, embriolog i psiholog su nam u tome pomogli.

Tokom jučerašnjeg dana je kao bomba u medijima odjeknula vest da je naša proslavljena pop pevačica i za sada jedina srpska >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << evrovizijska pobednica Marija Šerifović dobila dete pomoću surogat majke, te se odmah postavilo mnoštvo pitanja. Šta? Kako? Sa kim? Upravo pomenuta pitanja zbunjenih ljudi, ali i razna nagađanja po socijalnim mrežama, navela su porta SrbijaDanas da malo dublje istraži ovu temu i pojavu surogat materinstva, sa psihološkog, teološkog ali i medicinskog aspekta.

Dete mnogim parovima predstavlja krunu i plod njihove ljubavi, onoga za šta su se borili od samog početka kada su zasnovali svoj odnos, svoju vezu. Mnogim, slobodno možemo reći srećnicima u današnje vreme, začeće deteta polazi za rukom baš u momentu kada to i zamisle. No, sa druge strane postoji mnoštvo parova, ali i pojedinaca koji muku muče u borbi za pomenuto potomstvo i iz različitih razloga ne uspevaju da se ostvare u roditeljskoj ulozi. Da li će surogat materinstvo biti prihvaćen koncept u našoj državi i da li će naš zakon početi da prepoznaje isti kao dozvoljen?

- Surogat materinstvo imamo u dva aspekta. U zavisnosti od toga da li je genetski materijal od buduće majke koja će se brinuti o detetu ili od one koja iznosi trudnoću. Treba naglasiti da tu ima dosta pravnih stavki, ali kod nas postoji samo prednacrt zakona, no ipak zakonska regulativa ne. Što se tiče hormonske terapije, ukoliko se daju genetičke ćelije majke naručioca, svakako da prolazi kroz taj proces, osim ukoliko nije genetski materijal preuzet u spontanim ciklusima, ali i tada može doći do stimulacje. Potpuno je drugačija priprema, sve zavisi od slučaja do slučaja.

- Ako bi postojale indikacije, da žena ne može da iznese nikakvu trudnoću, ukoliko se često dešavaju spontani pobačaji ili je smrtno ugrožena, nema matericu itd... To bi mogli da budu neki razlozi, no danas postoje i razlozi pomodarstva.

- Singl žene svakako mogu da pokušavaju vantelesnu oplodnju. Postoje donacije semena njihovog partnera, jajnih ćelija i semena ukoliko nema partnera.

- Zavisi čije su jajne ćelije. Ukoliko su od žene koja nosi trudnoću, onda su geni od te žene - surogat majke. No, postoje genetika i epigenetika. U stomaku se poprima epigenetika surogat majke, ali na odrastanje utiču spoljašnji faktori, ali DNK se svakako dobija od majke čija je jajna ćelija. Što se tiče određivanja pola deteta pre embriotransfera, u Srbiji to nije dozvoljeno. Međutim, postoji mogućnost da se pol odredi, baš kao i detektovanje raznih abnormalnosti - rekla je embriolog Tamara Živić.

- Pravoslavna crkva veruje da ljudsko biće nije prost skup ćelija, kosti i organa, niti da je čovek definisan isključivo biološkim faktorima. Čovek je stvoren po liku Božjem... - navodi se u dokumentu "Misija pravoslavne crkve u savremenom svetu" koji su potpisali poglavari i velikodostojnici deset pravoslavnih crkava, među njima i SPC.

Dostojanstvo čoveka, ali i Božja volja, narušavaju se, smatraju pravoslavne crkve, kao i druge hrišćanske denominacije, surogat materinstvom jer kidaju biološku vezu majke i deteta, pre svega, dok se na eutanaziju gleda kao na ubistvo ili samoubistvo i takođe mešanje u volju jedinog ko može da da i oduzme život - Boga. (link prednacrta Građanskog zakonika, koji se odnosi na pomenuto).

U cilju da nam bliže približi napisano, kontaktirali smo teologa, koji je bio voljan da za naš portal govori:

- Crkva se protivi iz jednog razloga. Smatra da cilj braka nisu deca već odnos dvoje ljudi, u Bogu i sa Bogom. Sa druge strane, naravno da svaki doprinos natalitetu podržava, samo što ovde može da se posmatra i raskidanje veze surogat majke sa detetom koje rodi i kakve posledice to ostavlja na nju - rekao je teolog za portal SrbijaDanas, koji je predočio da je ova tema prilično kompleksna, te da se ne može samo kroz jednu prizmu sagledati, već iz više aspekata.

- Nije to samo kod nas teško prihvatljivo, u mnogim zemljama sveta je tako. Nije to svuda ni zakonskim putem regulisano, niti dozvoljeno. Teško je prihvatanje i samim ženama koje nose decu, što zbog rizika, što zbog zloupotreba. Njima je takođe teško da se nekada odvoje od deteta.

- Sve zavisi da li će ljudi imati poverenje u sam proces. Na prvom mestu je poverenje, zavisi od načina na koji se to radi. Da li se radi na klinici ili će surogat majka biti neko ko je član rodbine. Recimo u Ukrajini je određeni broj surogat majki rodio decu, za vrlo mali novac. Zbog svega toga su mnoge države oprezne, zbog svih zloupotreba koje potencijalno mogu da se dogode.

- Vrlo je važna. Od one žene koja je surogat majka, do žene čije dete treba da se rodi. Veliki je broj sudskih sporova postoji, te je samim tim zavladao i strah. Ipak, kao što je pomenuto, taj strah je manji kada je surogat neko ko je član rodbine ili poznanik. Važno je definisati zbog čega se takvo rešenje odabira. Zašto neko želi dete da dobije na takav način - rekla je za portal SrbijaDanas psihološkinja Dragana Ivanović.

Bilo kako bilo, surogat materinstvo je tema o kojoj treba pričati, jedna od opcija koju treba razmatrati i na taj način dati šansu svim onim parovima, muškarcima i ženama da ostvare svoje snove i želje, te postanu roditelji. Kao i za sve u životu, potrebno je vreme da se određene opcije prihvate. Verujemo da će nakon sagledavanja ove teme iz više različitih uglova, svaki dan biti korak bliže, da se ova opcija zakonski reguliše i u našoj zemlji. Činjenica je i ta, da određene grupacije ne vide ništa pozitivno u pomenutom i zbog toga je važno saslušati obe strane, nakon čega zdravorazumski treba doneti ispravno rešenje, koje će po sve aktere imati pozitivan ishod.

Srbija Danas/Aleksa Rakić, Ivana Stojanović

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Povezane vesti

Marijina BEBA izazvala BEZBROJ PITANJA - Embriolog otkriva da li je SUROGACIJA DOZVOLJENA u Srbiji, PLAĆA li se SUROGAT MAJKAMA i da li je to ETIČKI OPRAVDANO

Izvor: SrbijaDanas.com, 16.Dec.2023

Marija Šerifović je dobila dete putem surogat majke, što je izazvalo mnoge nedoumice. Embriolog Tamara Živić, doktorant biomedicinskih nauka, daje nam odgovore na sva pitanja. Ona polazi od evolucije surogat majčinstva kroz istoriju, pruža uvid u različite pristupe neplodnosti u drevnim civilizacijama....

Nastavak na SrbijaDanas.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.