CIA i BND špijunirale brojne zemlje: Glavno oružje operacije Rubikon manipulisana tehnologija

Izvor: B92, 12.Feb.2020, 10:46   (ažurirano 02.Apr.2020.)

CIA i BND špijunirale brojne zemlje: Glavno oružje operacije Rubikon manipulisana tehnologija

Nemačka obaveštajna služba (BND) i američka CIA su decenijama špijunirale više stotine zemalja, a među njima je i Austrija, prenose austrijski mediji.

Uz pomoć švajcarske firme za tehnologiju šifrovanja uspeli su da državama prodaju manipulisanu tehnologiju i tako prisluškuju navodno sigurnu komunikaciju.

Nemačka televizija ZDF uz pomoć američkih i švajcarskih medija imala je uvud u do sada neobjavljene dokumente koji obuhvataju operacije BND i >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << CIA u periodu od 1970. do 1993. godine.

"Diplomatska i vojna komunikacija brojnih zemalja Trećeg sveta, ali i evropskih država mogla je biti praćena", navodi se u toj dokumentaciji, i operacija "Rubikon" se u njoj ocenjuje kao jedan od najuspešnijih obaveštajnih poduhvata u posleratnom periodu.

BND i CIA su od 1970. godine bili vlasnici švajcarske firme "Kripto AG", koja proizvodi tehniku za navodno bezbednu komunikaciju, a klijenti nisu znali da su dve obaveštajne službe manipulisale proizvod koji je prodavala ova kompanija.

Najveći korisnik manipulisane tehnologije za šifrovanje komunikacije bila je Saudijska Arabija, ali i Iran.

Decenijama su BND I CIA mogli da "prisluškuju" komunikaciju iranskog rukovodstva, tako i za vreme talačke krize u američkoj ambasadi u Teheranu 1979. godine.

Dokumenti pokazuju da su BND i CIA veoma rano bili informisani o svrgavanju nekadašnjeg predsednika Čilea Salvadora Alijendea, kao i o kršenju ljudskih prava vojne vlasti u Argentini.

Prosleđivanje komunikacije argentinske mornarice su 1982.pomogle Velikoj Britaniji u brzoj pobedi u ratu oko Foklandskih ostrva.

BND nije želeo da se izjasni na upit ZDF o novim saznanjima, a raniji ministar nadležan za obaveštajnu službu Bernd Šmidbauer potvrdio je ovu obaveštajnu operaciju.

"Operacija Rubikon je sigurno doprinela da svet bude bezbedniji", kazao je on.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.