Raketni štit u Poljskoj

Izvor: Politika, 28.Maj.2011, 23:22   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Raketni štit u Poljskoj

Varšava - Američki predsednik Barak Obama potvrdio je danas u Varšavi da će u Poljskoj biti razmeštene rakete novog američkog antiraketnog štita i premešten deo američkih aviona F16 iz baze u Italiji, protiv čega Rusija ima primedbe.

Obama je istovremeno iz Varšave pozvao Poljsku i zemlje regiona Srednje i Istočne Evrope da uvide da su dobri odnosi sa Rusijom u interesu celog regiona. „Smatram da 'resetovanje' >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << odnosa SAD i Rusije donosi koristi i regionu i Rusiji, smiruje tenzije, omogućava dijalog”, kazao je Obama na zajedničkoj konferenciji za novinare sa poljskim premijerom Donaldom Tuskom.

Poljsku je pohvalio upravo za pragmatičan odnos i to što, kako je kazao i Tusk, probleme i tenzije namerava da rešava mirno i kroz dijalog jer je to najbolji put.

Bezbednost, odnosno američko vojno prisustvo za koje Poljska lobira poslednjih 10 godina i energetska bezbednost, tj. saradnja američkih kompanija u budućoj eksploataciji gasa iz škriljaca u Poljskoj koja po sadašnjim procenama ima najveća nalazišta u Evropi, dominirali su danas bilateralnim razgovorima Baraka Obame sa predsednikom Poljske Bronjislavom Komorovskim i premijerom Tuskom. „Važno je da se privodi kraju memorandum koji znači prisustvo američkih vojnika u Poljskoj. Nisu baš brojni ali to je vrlo važan gest”, kazao je Tusk o premeštanju američkih vojnih aviona.

Obama je takođe naglasio privrženost SAD glavnom načelu zapadnog vojnog saveza, da je NATO tu da brani NATO. „NATO je najjači voni savez u istoriji jer se branimo zajedno”, kazao je Obama i naglasio da će Poljska biti angažovana u antiraketnom štitu i projektu protivraketne odbrane, jer NATO želi da stvori klimu u regionu Srednje Evrope da je garantovana bezbednost.

Obama je podržao prioritet Poljske tokom predsedavanja Evropskom unijom od jula ove godine da se Unija više angažuje u Istočnom partnerstvu, a američki predsednik je složno sa poljskim zvaničnicima oštro osudio poslednja zbivanja i ponašanje režima Aleksandra Lukašenka u Belorusiji. „To što se dešava u Belorusiji je neprihvatljivo. Lukašenko ne obraća ni najmanje pažnje na demokratske principe i prava ljudi u svojoj zemlji”, kazao je Obama. „Takav diktator kao Lukašenko nema budućnost u Evropi. Razrađujemo zajedno sa SAD mere i korake da beloruski narod ne mora da plaća suviše dugo suviše veliku cenu”, kazao je Tusk.

Poljski premijer pozvao je takođe Obamu da na primeru Poljske SAD uvide da prijateljska pomoć sa strane uz vlastiti entuzijazam čak i onda kada se nema ništa, kao što je bio slučaj u Poljskoj 1989. godine, funkcioniše, te da je Poljska u vreme globalne ekonomske krize mogla sada da pokazuje Evropi kako se ne upada u recesiju.

Recept kojim su SAD pomogle Poljskoj i sadašnjim novim članicama Unije po Tuskovim rečima je - investiranje velikog entuzijazma i podrške, nešto novca i druge pomoći. „To zaista funkcioniše. Želimo da to prenesemo i u one zemlje čije lidere ste sreli na večeri”, kazao je Tusk o potrebi da se takva podrška na putu ka demokratiji i evropskoj integraciji pruži i zemljama zapadnog Balkana i Ukrajini, čiji lideri su se u petak tokom svog 17. samita u Varšavi sreli sa Obamom.

Američki predsednik nije doneo Poljacima obećanje da će im biti ukinute vize za SAD ali domaćini to nisu ni očekivali. „Za nas je važnije da sada sve više Poljaka zarađuje toliko da može da ide u šoping na Petu aveniju. Našim američkim prijateljima kažemo da ima dosta drugih mesta u svetu gde Poljaci mogu da potroše novac”, kazao je Tusk.

Obama je ipak doneo Poljacima makar nagoveštaj da bi vizni režim mogao da se ukine jer američka administracija nastoji u Kongresu da izdejstvuje da se promene propisi a da kriterijum za vizni režim ne bude više procenat odbijenih zahteva u američkim konzulatima u nekoj zemlji, već broj državljana te zemlje koji zaista zloupotrebljavaju turističke vize.

Obama danas završava 24-časovnu posetu Poljskoj susretom sa porodicama žrtava avionske nesreće u Smolensku, aprila prošle godine u kojoj je među 96 putnika i članova posade poginuo i predsednik Poljske Leh Kačinjski.

objavljeno: 29.05.2011

Nastavak na Politika...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.