Bunjevčević: Ne sme da se zarađuje 100.000, a troši sedam miliona

Izvor: Press, 20.Dec.2014, 22:31   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Bunjevčević: Ne sme da se zarađuje 100.000, a troši sedam miliona

Kad nema novca u klubovima, igrači bi morali da igraju za 1.000 evra. Amaterizam je ovde jedini spas, kaže bivši direktor Zvezde, danas generalni Zemuna
Goran Bunjevčević, nekadašnji sportski direktor Crvene zvezde, sada je generalni direktor Zemuna. Kada je otišao sa "Marakane", kako sam kaže, bežao je od fudbala kao đavo od krsta, da bi se, ipak, vratio velikoj ljubavi i na korak je da zemunsko >> Pročitaj celu vest na sajtu Press << ljubimče dovede do Prve lige Srbije. Dve priče, na razne načine povezane, pa krenimo od vremenena sadašnjeg.

* Otkud vi u Zemunu?

- Tačno je da sam posle odlaska iz Crvene zvezde rešio da batalim fudbal, ali sam, ipak, na nagovor svojih prijatelja, Brane Prostrana, predsednika opštine Zemun, i Jugoslava Petkovića, prihvatio da im pomognem, ali samo savetima. Međutim, fudbal je, kao i život, nepredvidljiv, i evo, već treću godinu sam u klubu.

* Treća - sreća, jednom nogom ste već u višem rangu?

- Da, blizu smo promocije koju su Zemunci toliko godina čekali. A počeli smo skromno, napravili selekciju i krenuli da stvaramo infrastrukturu koja je danas fenomenalna. Vratili smo sve dugove i zahvaljujući, pre svega, Nebojši Pejoviću, reorganizovali omladinsku školu koja je za ponos.
* Vratili ste i navijače?
- Navijači su uvek bili tu, makar ono najpozitivnije jezgro. Zemun je specifilna sredina, a nije bilo lako navijati kad ničega nije bilo. Ni infrastrukture, ni atmosfere, ni rezultata. Ipak, navijači su istrajali, poseta je povećana, oni su to zemunsko svetlo i ogledalo kluba.
* Biti prvi, osim radosti, donosi i probleme u najavi?
- Nije poenta otići u viši rang takmičenja, a onda nemati ni za vodu. I zato je sada najbitnije dobro proceniti šta nam je raditi. Jer, Prva liga Srbije je skuplja od Superlige. Čekaju nas mnogobrojni procesi, a sve je vezano za novac. Predstoje nam razgovori, konsultacije, ali ono što je sigurno, moramo se okrenuti sopstvenoj fudbalskoj školi. Priče da se može živeti od prodaje igrača su izlizane. Tako bi možda bilo da su Zvezda i Partizan jaki. Ovako, treba pronaći rešenje, a, iskren da budem, zasada ga još nemamo.
* I eto nas, stigosmo do Crvene zvezde?
- Ništa se nije promenilo od 2008, kada sam ja bio sportski direktor na "Marakani". U moje vreme su glavni bili Marko Mišković i Dragi Mićović, a sada su neki drugi ljudi. A opet, i tada i sada, novac je glavni problem. Kada para nema, onda se dovijaš na razne načine, a oni koji hoće da pomognu pa pozajme 200, 300 ili 500.000 evra, normalno, hoće i da se pitaju. Hoće, na primer, da neki njihov igrač igra. I ti si pred dilemom: da li da to dopustiš ili ne. Ako si protiv - 22 igrača nemaju ni za hranu. Naravno, moraš da pristaneš na taj kompromis, a onda su neki drugi ljuti i upadaš u vrzino kolo iz koga nema izlaska.
* Vratimo se, ipak, sadašnjoj Zvezdi?
- U junu je dovedeno desetak igrača, a sada su čelnici rešili da neke prodaju, a nekih se otarase. I opet dovedu 10 novih. I tako to ide godinama, tako je bilo i u moje vreme. Dakle, opet pravi novu ekipu, uigravaj je u hodu, a to nije lako, pogotovo što je Partizan odmakao šest koraka. Shvatio sam odavno da svi možemo da budemo uspešni ako imamo para. Ako igrače možeš da platiš, nećeš imati mnogo grešaka. Ovako, sve ide nekako na silu, a na silu ne može ništa da se postigne. Što je još gore, ne vidim ni ko će to da preseče.
* Tamo-vamo, levo-desno i stigosmo opet do privatizacije?
- I to je jasno kao dan, ali tog zakona o sportu nema, pa nema. A kada je tako, onda se treba vratiti razmišljanju o amaterizmu. Dakle, osloniti se na sopstvenu fudbalsku školu koja mora da bude pod jedan, a potom reći igračima da će morati da igraju za 1.000-1.500 evra mesečno. Pa, ko hoće - neka izvoli. Ko neće, neka mu je srećno u nekoj drugoj sredini. To bi značilo da je neophodno pronaći oko milion evra, i u tu sumu bi morali svi u klubu da se uklope, od čistačice do poslednjg profesionalca. Štednja i minimalna ulaganja. Dok se ne stane na zelenu granu. Znam da je to lako reći, a teško uraditi, međutim, bojim da smo došli u takvu situaciju. A ne da zarađujemo 100.000 evra, a trošimo sedam miliona!

Opora razmišljanja Gorana Bunjevčevića koja otvaraju i neke nove vidike.
Pogledaj vesti o: Crvena Zvezda

Nastavak na Press...






Povezane vesti

BIVŠI KAPITEN ZVEZDE: U Srbiju treba vratiti amaterski fudbal, za profesionalni nemamo novca

Izvor: HotSport.rs, 21.Dec.2014, 10:54

Nekadašnji kapiten i sportski direktor Crvene zvezde, Goran Bunjevčević, smatra da je spas za srpski fudbal povratak sa profesionalnog nivoa na amaterski.. Sadašnji direktor FK Zemun, koji sa ovim klubom grabi ka plasmanu u Prvu ligu Srbije, smatra da su stvari u fudbalskoj Srbiji toliko upletene...

Nastavak na HotSport.rs...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Press. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Press. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.