Vlada Srbije dala za Šešelja uslovnu garanciju

Izvor: Politika, 05.Nov.2014, 20:46   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vlada Srbije dala za Šešelja uslovnu garanciju

Haški tribunal zbog pogoršanja zdravstvenog stanja bolesnog šefa radikala tražio da se Beograd hitno izjasni o uslovima njegovog puštanja iz pritvora

Vlada Srbije spremna je da garantuje za privremeno puštanje na slobodu lidera radikala Vojislava Šešelja, ukoliko se on obaveže da će poštovati zahteve tribunala. Ovakav odgovor dostavljen je Haškom tribunalu na zahtev našoj vladi da se do 18 časova u sredu izjasni o mogućem puštanju Šešelja iz haškog pritvora. >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << Lider radikala se za sada nije izjasnio da li prihvata ili odbija uslove tribunala.

Vlada Srbije zabrinuta je zbog novog razvoja događaja u pogledu zdravstvenog stanja Šešelja, navodi se u saopštenju.

Mediji su objavili da je Šešelju posle raka na debelom crevu, utvrđena i metastaza na jetri i da mu je hitno potrebno puštanje iz pritvora radi lečenja. 

„Vlada Srbije je spremna da pruži garancije za njegovo privremeno puštanje na slobodu, pod uslovom da se optuženi Vojislav Šešelj izjasni da će poštovati sve uslove koje odredi nadležno sudsko veće Haškog tribunala, kao i da prihvata garancije Vlade Srbije, imajući u vidu da ih je do sada odbijao”, naveo je potpredsednik Vlade Srbije i predsednik Nacionalnog saveta za saradnju sa Haškim tribunalom Rasim Ljajić u odgovoru na pismo predsedavajućeg Pretresnog veća na suđenju Vojislavu Šešelju Žan Kloda Antonetija, u kojem se od Vlade Srbije traži mišljenje o eventualnom puštanju Vojislava Šešelja na privremenu slobodu.

Vojislav Šešelj je primio nalog Pretresnog veća izdat u vezi sa mogućnošću njegovog privremenog puštanja na slobodu. Još nismo dobili od njega nikakav zvaničan odgovor. Prerano je za spekulacije o tome koji će biti sledeći koraci koje će Pretresno veće preduzeti. Odluka o tom pitanju se očekuje u dogledno vreme”, rečeno je za „Politiku” u Haškom tribunalu.

Do kraja radnog vremena juče nismo dobili odgovor da li je Šešelj pristao na zahteve tribunala koji je prethodno saopštio da je dobio dodatne poverljive informacije koje ukazuju na pogoršanje zdravstvenog stanja Šešelja.

Tribunal je od Vlade Srbije, kao i letos (kada je vlada prvi put odgovorila na isti način kao i juče na zahtev iz Haga), zatražio i da potvrdi da će biti u mogućnosti da garantuje da optuženi neće stupati u kontakt sa svedocima ili žrtvama i da će se Šešelj vratiti pod nadzor Međunarodnog suda u Hagu čim to naloži Sudsko veće.

Sudsko veće je nedavno razmatralo mogućnost da se Šešelj usled pogoršanja zdravstvenog stanja privremeno pusti na slobodu, ali je zbog nedostatka saradnje optuženog prekinulo taj postupak, navedeno je u saopštenju Haškog suda.

„Pošto je Sudsko veće primilo dodatne informacije koje govore da se zdravstveno stanje optuženog pogoršalo i da bi se izbeglo najgore, Sudsko veće razmatra mogućnost da Šešelja privremeno pusti na slobodu kako bi mu bila ukazana nega u najboljem mogućem okruženju, a da se pri tom osigura bezbednost svedoka i integritet postupka”, navodi se u saopštenju iz Haga.

Nakon prošlonedeljne posete u Hagu, konzilijum srpskih lekara ocenio je da je zdravstveno stanje lidera SRS ozbiljno i da postoje elementi životne ugroženosti i definitivne metastaze na jetri.

Garancije Vlade Srbije tražene su i početkom jula, ali je Šešelj tada odbio da poštuje uslove tribunala. Raspravno veće tribunala tada je kao uslove za Šešeljevo privremeno oslobađanje navelo, između ostalog, kućni pritvor, oduzimanje pasoša, policijsku pratnju pri bilo kakvom kretanju iz medicinskih razloga, zabranu kontakta sa svedocima i žrtvama i javnog razmatranja njegovog slučaja, osim sa članovima tima za odbranu.

Šešelj je tada rekao da je jedino ograničenje na koje pristaje, ako pretresno veće odluči da ga privremeno pusti na slobodu, to da neće napuštati teritoriju Srbije.

Vođa radikala tada je istakao da se „neće periodično javljati policiji, niti nositi ogrlice, narukvice ili nanogice, kojima se vređa ljudsko dostojanstvo, da će učestvovati u političkom životu Srbije i na javnim skupovima, da će davati intervjue novinama, da će gostovati u televizijskim emisijama i da će javno kritikovati Haški tribunal, kao nelegalni međunarodni sud”.

-----------------------------------------

Šarović: Bez kontakta sa Šešeljem

Nemanja Šarović, član pravnog tima Vojislava Šešelja, kaže da tom timu nije dostavljen nijedan dokument, niti su im zvanično poznati uslovi pod kojima bi Šešelj mogao da bude pušten na slobodu. Prema njegovim rečima, pravni tim juče nije bio u mogućnosti da stupi u kontakt sa Šešeljem.

„Ukoliko su ti uslovi isti kakvi su bili za druge pritvorenike, Šešelj će ih prihvatiti. Ako je reč o uslovima koji su navedeni prošlog puta, on će odbiti da ih prihvati”, rekao je Šarović za „Politiku”.

-----------------------------------

Radikali idu u Hag na protest

Srpska radikalna stranka najavila je da će u subotu, 8. novembra, organizovati protest ispred zgrade tribunala u Hagu, sa koga će zatražiti bezuslovno puštanje svog lidera Vojislava Šešelja.

„Idemo da tražimo slobodu za Šešelja, jer on samo na slobodi može da ima adekvatno lečenje, pošto lečenje u Haškom tribunalu, da ne upotrebim neku težu reč, nije bilo adekvatno”, rekao je funkcioner SRS-a Zoran Krasić za Tanjug.

Krasić je povodom zahteva Haškog tribunala koji je od Holandije i Srbije zatražio da se izjasne o mogućem privremenom puštanju Šešelja, ponovio da SRS i Šešelj nikada nisu tražili ništa od Vlade Srbije i da to neće ni sada da čine.

---------------------------------

Sumnjive smrti haških Srba

Za 20 godina postojanja, tribunalu su više puta upućivane zamerke da ne brine dovoljno o zdravlju pritvorenika. Sumnje su se pojavile još 1998. godine, kada je Milan Kovačević iznenada umro mesec dana po dolasku u Sheveningen. Slavko Dokmanović i Milan Babić obesili su se u tribunalu, a sumnja se da im nije ukazana potrebna psihijatrijska pomoć.

Najviše kontroverzi izazvala je smrt bivšeg jugoslovenskog predsednika Slobodana Miloševića, koji je preminuo od infarkta 11. marta 2006. godine. Optužbe da je ubijen pogrešnom terapijom nikada nisu stručno razmatrane, a iz tribunala je saopšteno jedino to da ništa ne ukazuje da je Milošević otrovan, jer u njegovoj krvi nisu nađeni tragovi lekova u smrtonosnim količinama.

U poodmakloj fazi karcinoma iz haškog pritvora pušten je Đorđe Đukić. Umro je posle mesec dana.

Momir Talić preminuo je od karcinoma na VMA u Beogradu, kada ga je tribunal pustio na kućno lečenje.

D. Čarnić

objavljeno: 06.11.2014.
Pogledaj vesti o: Vojislav Šešelj

Nastavak na Politika...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.