Putin otpustio direktora Kosmičkog centra

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 03.Sep.2012, 14:41   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Putin otpustio direktora Kosmičkog centra

MOSKVA -

Ruski predsednik Vladimir Putin otpustio je generalnog direktora Kosmičkog centra "Hruničev" Vladimira Nestorova zbog više propusta u lansiranju, saopštio je danas Kremlj.

Nestorov (63), koji je se od 2005. godine nalazio na čelu najveće ruske kosmičke kompanije, koja proizvodi i lansira rakete nosače "Proton", rekao je da je odluka o njegovom razrešenju doneta 31. avgusta, a danas >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << je objavljena vebsajtu Kremlja, preneo je AFP.

Ruski premijer Dmitrij Medvedev pozvao je prošlog meseca zvaničnike u kosmičkom sektoru na odgovornost zbog gubitka 10 satelita u roku od godinu i po dana, upozorivši, na sastanku vlade, da niz takvih propusta "slabi reputaciju Rusije kao vodeće zemlje u kosmičkoj industriji".

Nestorov je, navodno, podneo ostavku posle tog sastanka vlade, održanog 14. avgusta, na kojem je Medvedev rekao da su najnovijim propustom Kosmičkog centra "u vetar bačene milijarde rubalja".

U poslednjem propalom poduhvatu najveće ruske kosmičke kompanije, 6. avgusta, izgubljena su dva satelita usled neuspešnog lansiranja rakete "Proton-M", koja je promašila orbitu, tako da telekomunikacioni sateliti - ruski "Ekspres-MD2" i indonežanski "Telkom-3" - nikada nisu uspostavili kontakt.

Ruski kosmički program je poremećen nizom tehničkih problema, koji su rezultirali gubitkom nekoliko satelita tokom protekle godine, podseća francuska agencija.
Pogledaj vesti o: Moskva

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.