Orban: Mađarska zainteresovana za što bolju saradnju Rusije i zapadnih zemalja

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 30.Okt.2019, 15:35   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Orban: Mađarska zainteresovana za što bolju saradnju Rusije i zapadnih zemalja

Mađarska se zalaže za što bolje odnose sa Rusijom, ali i još uspešniju saradnju zvanične Moskve za zapadnim zemljama – izjavio je večeras u Budimpešti mađarski premijer Viktor Orban nakon višečasovnog susreta sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom i njegovim najbližim saradnicima.

„Postala je ustaljena praksa da se dve delegaciju sastanu bar jednom godišnje na najvišem nivou, u želji da stalno unapređujemo privredne i političke odnose. Nakon uvođenja >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << sankcija Evropske unije, prošla godina je bila prva uspešnija od prethodne i trgovinska razmena je dostigla oko 6,5 milijardi dolara“, dodao je Orban na zajedničkoj konferenciji za novinare u novoj vladinoj rezidenciji na Budimskoj tvrđavi.

Prema njegovim rečima Mađarska je u toj razmeni u velikom deficitu, pre svega zbog uvoza nafte i gasa, a debalans se može smanjiri otvaranjem mađarskih fabrika u Rusiji i većim izvozom.

Opozicija: Putin dolazi kao "vlasnik"

S druge strane, mađarska opozicija smatra da, iako Mađarska ima interes za održavanje uravnoteženih veza sa svim velikim silama, ona je "podređena Rusiji".

Zamenik lidera Socijalista Laslo Sakač kaže da se čini da Putin dolazi kao "vlasnik", odnosno da hoće da vidi svoje investicije u Mađarskoj, prenosi agencija MTI.

Sakač je podsetio da Putin redovno dolazi u Mađarsku, zbog čega je vlada u Budimpešti već dobila kritike od svojih saveznika u Evropskoj uniji i NATO-u.

I ruski predsednik je potvrdio da je pitanje energetike bilo u prvom planu, ali da je ostalo otvoreno još nekoliko pitanja oko dugoročne isporuke naftnih derivata Mađarskoj i početka izgradnje nova dva bloka u atomskoj centrali „Pakš“.

Orban je u tom kontekstu istakao da Mađarska, kao i sve druge države, želi da bude što nezavisnija i na polju energetike, što znači da može da kupuje naftu i gas iz više izvora i preko različitih teritorija. U tom kontekstu je istakao i značaj „Turskog toka“, koji će preko Turske, Bugarske i Srbije stići i do Mađarske.

„Zainteresovani smo da on što pre bude u funkciji, kako bi i Srbija bila manje zavisna od jedinog gasovoda, koji sada dolazi iz Mađarske. Znamo da će naši prihodi od tranzita tada biti nešto smanjeni, ali ono što želimo nama, želimo i južnom susedu“, rekao je Orban.

Putin je potvrdio da izgradnja „Turskog toka“ teče po planu i pozdravio odluku danske vlade da dozvoli polaganje cevi „Severnog toka 2“ u teritorijalnim vodama te baltičke države.

Dve delegacije su razmenile mišljenja i o klimatskim promenama, situaciji u Siriji, prilikama u Ukrajini, migrantskoj krizi i drugim pitanjima. Nadležni ministri su potpisali niz sporazuma o investicijama i saradnji u farmaceutskoj industriji, zadravstvu, istraživanju svemira, kulturi i sportu.

Posebno je bilo reči o zaštiti hrišćana u ugroženim područjima na Bliskom i Srednjem istoku, s tim što je ruski predsednik ukazao da Kremlj pomaže ne samo hriščanima, več i miroljubivim muslimanima u obnovi džamija, škola, bolnica, čitavih naselja. To isto – sem vojnog prisustva – u skladu sa svojim mogućnostima čini i Mađarska, vodeći se načela da je bolje rešavati probleme tamo gde su nastali, nego ih uvoziti u svoju zemlju.

Ustaljena praksa je bila da Putin dolazi u goste u februaru, a Orban uzvraća posetu u septembru, ali je ovog puta poziv ruskom lideru odložen zbog kampanje uoči majskih izbora za poslanike Evropskog parlamenta.

Pomeranje datuma, međutim, nije uticalo da veoma dobre bilateralne odnose Mađarske i Rusije, uprkos sankcijama Evropske unije i kontramerama Kremlja.

Pored nezaobilaznih tema, dugoročnog gasnog sporazuma i pripremi za izgradnju nova dva reaktora u atomskoj centrali "Pakš", dvojica lidera i njihovi saradnici će potpisati više sporazuma o klimatskim promenama, zajedničkom istraživanju svemira, zaštiti hrišćana u militantnom islamskom okruženju, zatim na polju kulture, sporta i farmaceutske industrije.

Mađarski ministar spoljne trgovine i diplomatije Peter Sijarto je, nakon jučerašnjeg razgovora sa ruskim ministrom zdravlja Veronikom Skvorcovom, izjavio da su privredni odnosi Mađarske i Rusije transparentni i da su u obostranom interesu.

Prema njegovim rečima veze Evropske unije i Rusije su samo pred javnošću pune spornih momenata, a da se iza kulisa odvijaju sasvim normalno, štaviše neprekidno se proširuju.

Sijarto je u tom kontekstu na konferenciji za novinare naveo da je za većinu članica EU Rusija spada među 10 najvećih spoljnotrgovinskih parnera, a kao primer izneo je podatak da je od 2017. godine robna razmena Rusije sa Holandijom povećana za 23, sa Francuskom za 40, a sa Nemačkom čak za 56 procenata.

U ruskoj delegaciji se nalaze ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov, kao i veliki broj drugih visokih državnih funkcionera i istaknutih privrednika.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Putin stigao u Mađarsku, opozicija kritikuje

Izvor: B92, 30.Okt.2019

Budimpešta -- Ruski predsednik Vladimir Putin stigao je u sredu u Budimpeštu, gde će razgovarati sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom...Kremlj je ranije saopštio da je planirano da se razgovori "fokusiraju na širok spektar pitanja koja se odnose na rusko-mađarsku saradnju, pre svega u trgovinskoj,...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.