Stare rane - novo upozorenje

Izvor: RTS, 08.Maj.2013, 10:56   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Stare rane - novo upozorenje

Sa 45 gelera kasetnih bombi u telu, jednim na samo centimetar od srca, Nišlija Đorđe Petrović živi od 1999. godine. On je jedan od civila koji su povređeni kada je na Niš bačeno 36 kontejnera sa oko 100.000 bombi.

Niš je jedini grad u Srbiji koji je u NATO bombardovanju gađan kasetnim bombama. Na meti su bili isključivo civilni ciljevi na koje je, za dva dana  bačeno 36 kontejnera sa oko 100.000 bombi. Poginulo >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << je šesnaestoro Nišlija, a veliki broj je povređen.

Sa gelerima kasetnih bombi u telu, Nišlija Đorđe Petrović živi od bombardovanja. Od 48 metalnih delova bombe,  tri je izvukao sam, a ostali su u rukama, levoj nozi, duž kičme. Jedan geler je na samo centimetar od srca.

"Kad se čovek probudi sa 45 gelera u telu", kaže Đorđe Petrović, "pogleda se u ogledalo i kaže: Dobro je, živ sam. Idemo dalje."

U Srbiji je, prema podacima komande NATO, kasetnim bombama gađano 219 lokacija sa oko 350.000 projektila. Posle Niša, najviše je stradao Kopaonik, na kome su prošle godine poginula dva vojnika.

Pirotehničar Slađan Vučković, kome je kastena bomba odnela obe ruke i deo noge, jedan je od 32 zagovarača u svetu za zabranu kasetne municije

"Boli u duši. Imam unuke od tri i po i dve godine. Ja tu decu nisam držao", kaže Slađan Vučković, BAN advokat.

Od kasetne municije i dalje je ugroženo 80.000 građana Srbije

Kod nas je od kasetnih bombi poginulo četrdesetoro ljudi. U svetu je stradalo 13.000 civila, od kojih su trećina deca.

"Sve žrtve šalju jedinstvenu poruku - da kasetnu municiju treba zabraniti", naglašava Žan Batelo iz Hendikep centra. "Četrdeset šest zemalja u svetu pridružilo se toj ideji. Srbija, nažalost još uvek nije."

Zahvaljujući  međunarodnim donacijama, ruski demineri su do sada očistili nekoliko lokacija u Nišu, a narednih meseci radiće na deminiranju trase budućeg Južnog toka.

Žarko Ranković, zamenik komnadanta Gradskog sektora za vanredne situacije, kaže da se naši sugrađani mogu smatrati bezbednim, jer je prostor kuda se kreću u potpunosti očišćen.

U proteklih 14 godina, u Nišu je od kasetnih bombi očišćeno oko 400.000 kvadratnih metara. Međutim, i dalje najviše neeksplodiranih ubojnih sredstava ima u severnoj industrijskoj zoni grada. Zato potencijalni investitori insistiraju da provere lokaciju, pre nego što u gradu započnu posao.

Iako su mnoge lokacije u Srbiji očišćene, kasetne municije ima u još šesnaest opština i, prema istraživanju nadležnih evropskih institucija, oko 80.000 građana i dalje je izloženo opasnosti.

 

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.