
Izvor: B92, 04.Avg.2022, 15:36
Rusija, i Amerika: Slučaj košarkašice Britni Grajner i američka "talačka" diplomatija
Grajner je uhapšena na moskovskom aerodromu u februaru kad je u njenom prtljagu pronađen aparat za pušenje sa uljem kanabisa, koje je ilegalno u Rusiji.
Rusko hapšenje košarkaške zvezde Britni Grajner skrenulo je pažnju javnosti na američku "talačku diplomatiju", aktivnost koja se obično odvija u senci.
To je ohrabrilo porodice čiji su najmiliji u zatočeništvu da izađu u javnost.
Grajner je uhapšena na moskovskom aerodromu u februaru 2022. godine >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << na aerodromu u Moskvi kada su u njenom prtljagu pronađeni patroni sa uljem kanabisa za elektronske cigarete.
Nekoliko meseci kasnije, sportska zvezda se izjasnila krivom povodom optužnice za posedovanje droge, iako je izjavila da nije imala nameru da krši bilo kakve zakone.
Na suđenju 4. avgusta u Himkiju u Moskovskoj oblasti, sutkinja Ana Sotnikova je proglasila američku košarkašicu krivom za šverc narkotika i osudila je na devet godina zatvora.
Prethodno je tužilac zatražio 9,5 godina zatvora, na šta je Grajner rekla sudu: "Molim vas, ne dajte da okončam život ovde".
Neobično javna priroda izuzetno vidljivog slučaja Britni Grajner učvrstila je rešenost porodica drugih američkih zatočenika da udruže snage u vršenju pritiska na vladu.
"Glas jednog se lako izgubi", kaže Everet Raderford, ujak Metjua Hita, američkog marinca veterana zatočenog 2020. u Venecueli pod optužbom za terorizam i trgovinu oružjem.
"Glasove mnogih nije tako lako odbaciti."
Članovi Hitove porodice deo su novoformirane kampanje "Vratite naše porodice kući" koja je upravo napravila mural sa zarobljenim najmilijima u luksuznoj četvrti Vašingtona kako bi ukazali na njihovu patnju.
Neki su bili prisutni na otkrivanju murala da bi ispričali vlastite potresne priče.
Koni Hejns, majka zatočenog američkog marinca Metjua Hita, ne zna koliko dugo on još može da izdrži u zatočeništvu
"Moj sin neće preživeti ako ga naša vlada ne vrati kući", rekla je Koni Hejns, Hitova majka, dok joj je glas podrhtavao.
"Ne znam koliko dugo on još može da izdrži", dodala je.
On je do sada stavljan u zamrzivač na 24 sata, naguran u kutiju koja je toliko mala da je jedva stao u nju i premlaćivan toliko puta da su mu obe ruke bile slomljene.
Nedavno je pokušao da izvrši samoubistvo.
Hana Šargi je rekla posmatračima da je često prolazila ovom uličicom sa ocem Emadom, iransko-američkim "venčer" kapitalistom koji je već četiri godine u zatočeništvu u Iranu pod optužbom za špijunažu.
"A sada je ovde, veći od života", rekla je ona, zajedno sa njih još 17 koji čine "87 godina kolektivnog zatvora".
Izlaženje sa slučajevima u javnost na ovaj način nova je taktika u odnosu na prethodne godine, kad su porodice mnogo češće ćutale, prema savetu zvaničnika da je to najbolji način da se podrže delikatni pregovori.
Međutim, ne slažu se svi aktivisti da je sastanak između predsednika država neophodan za oslobađanje, a ambasador Karstens je upozorio da oni koji drže taoce na kraju "imaju jak glas u odlučivanju".
A dileme talačke diplomatije i dalje ostaju, kao što je pronalaženje prave ravnoteže između skretanja previše pažnje na slučajeve ili suviše tiho angažovanje, pitajući se da li trgovina prosto ohrabruje neprijateljske sile da uzimaju više zarobljenika.
Kremlj insistira da slučaj Britni Grajner nema nikakve veze sa politikom, ali on je očigledno zainteresovan za pogodbu, koja bi navodno uključivala osuđenog ruskog trgovca oružjem.
Blinken je istakao da su ovi pregovori odvojeni od američke komplikovane politike sa Moskvom o Ukrajini, što je Šargi podržala.
"Mislim da to daje šansu mom bratu i drugim taocima u Iranu", rekla je ona.
"To je jedini način da uspemo da vratimo naše Amerikance kući."
Raderford je rekao kako veruje da se njihova poruka čula.
Izlazak u javnost sa ponudom za oslobađanje Britni Grajner "ukazuje nam da Bajden obraća pažnju, svakako na nju i Pola Velena, ali mi mislimo i na nas ostale."
Tokom otkrivanja murala, on je doneo i malo preko potrebnih dobrih vesti, da je njegov sestrić uspeo da se javi telefonom dok je ovaj događaj bio u toku.
Ali sam mural govori najglasnije o strahu i očaju koji stoje iza solidarnosti i molbi upućenih predsedniku.
Napravljen od papira i od lepka na bazi brašna, mural je sačinjen tako da se vremenom raspadne.
"To je samo podsetnik da vreme nije na našoj strani", kaže Šargi.
"Gubimo dane i dane naših života sa našim najmilijima. I zato moramo brzo da delamo."
Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Izvor: BBC News na srpskom