Ovo je verovatno predsednik koji ima najveće iskustvo sa Balkanom

Izvor: B92, 08.Dec.2020, 08:26

"Ovo je verovatno predsednik koji ima najveće iskustvo sa Balkanom"

Beograd -- Ne postoji nikakva alternativa odnosu EU i SAD, ističe se u nedavno usvojenom predlogu Evropske komisije i visokog predstavnika EU Žozepa Borelja.

U tom predlogu se preporučuje strategija nove transatlantske agende i odnosa između transatlantskih partnera, prenosi Glas Amerike.

Predlog je stigao u očekivanju da će provereni transatlantista Džo Bajden preuzeti američko kormilo 20. januara 2021, kaže Ivan Vejvoda, visoki saradnik bečkog Instituta >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << za humanističke nauke i poznavalac evropskih prilika.

"Ono što dolazi sa Bajdenovom administracijom je prepoznavanje i vraćanje na činjenicu da je transatlantski odnos najjači i naznačajniji odnos među silama dve strane Atlantika. One dele ključne demokratske vrednosti i vrednosti vladavine prava u trenutku kada te vrednosti dolaze pod znak pitanja od strane trećih zemalja, pre svega od Kine. Mislim da će to biti glavna spona traženja tog ponovnog stabilnijeg odnosa između dve strane Atlantika".

Kada je reč o Bajdenu i Zapadnom Balkanu, Vejvoda ističe:

"Ovo je verovatno američki budući predsednik Džozef Bajden koji ima najveće iskustvo sa Balkanom. Dugo je u spoljnoj politici i u američkom Senatu. Putovao je toliko puta poslednjih 25 i više godina na Balkan. Zna mnoge od aktera kao i budući državni sekretar Antoni Blinken, koji je takođe intimno upoznat sa svim detaljima ovog pitanja i u tom smislu ovo je drugačija administracija".

Ovo je novo vreme, jedna nova administracija i ono što smo čuli iz Vašingtona od buduće administracije jeste prepoznavanje vodeće uloge Evropske unije, dodaje Vejvoda.

"Uostalom, to je zdravorazumski, jer je Zapadni Balkan deo onog što nazivam jezgrom geografije Evrope, pa i geopolitike Evrope. Osnova politike će biti što pre integrisati Zapadni Balkan u evroatlantske integracije gde je to moguće. Uostalom u ovom periodu videli smo da su Crna Gora i Severna Makedonija postale punoravne članice NATO-a, kao što je to i Albanija. Znači već pola tih zemalja je deo evroatlantskih integracija. Mnoge su na putu.", izjavio je Vejvoda.

Smatra da razgovori o normalizaciji odnosa Srbije i Kosova imaju prvo mesto na dnevnom redu kada je reč o evropsko-američkom angažovanju u regionu.

"Mislim da je veoma važno što su SAD odlučile da otvore Kancelariju za međunarodnu razvojnu pomoć za ulaganje ozbiljnih sredstava u region , pre svega u infrastrukturu, u proizvodnju i drugo. To je ozbiljan korak i odgovor na ono što se naziva ulazak i uticaj trećih aktera, tu se pre svega misli na Rusiju, na Kinu, na Emirate i Tursku", istakao je Vejvoda.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.