
Izvor: Politika, 12.Feb.2014, 16:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Orlović: Ne može mene Koštunica da smenjuje
DSS izašao iz radne grupe za izradu statuta AP Vojvodine, ali je njegov predstavnik – ostao
Pošto je Vojislav Koštunica na predizbornom skupu u Sremskim Karlovcima najavio izlazak Demokratske stranke Srbije iz stručne radne grupe za izradu statuta AP Vojvodine, u toj stranci smatraju da od juče više nisu u tom poslu. Ali njihov predstavnik ostaje – suprotno želji DSS-a.
Profesor ustavnog prava na novosadskom Pravnom fakultetu Slobodan Orlović očigledno >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << se nije složio sa stavom DSS-a da se mora zamrznuti rad na izradi novog statuta dok se najpre ne donese zakon o utvrđivanju nadležnosti AP Vojvodine. Koštuničina stranka je krajem januara upozorila da će, ukoliko se ne usvoji ovaj predlog, napustiti radnu grupu, čiji će nastavak rada doprineti „daljoj razgradnji pravnog poretka Srbije”.
Prof. dr Orlović, koji je i član Odbora za ustavnopravna pitanja Skupštine AP Vojvodine, rekao je juče za „Politiku” da ostaje u radnoj grupi: „Mene nije izabrao DSS i nemaju tapiju. Oni su na konsultacijama predložili da ja budem član radne grupe, nakon čega me je odbor izabrao za člana, a zatim i za predsedavajućeg radnoj grupi. Dakle, jedino oni mogu da me razreše. Inače, radimo po planu, ima još stvari koje treba da se ’doteruju’, i bolje radimo nego što smo se nadali.”
Radna grupa je formirana 22. januara, a DSS je dobio pravo da delegira jednog stručnjaka iako nema svoj poslanički klub u pokrajinskom parlamentu. Predložen je Orlović, kao nestranačka ličnost (prema nezvaničnim informacijama, bez konsultacija sa centralom u Beogradu), ali je posle nekoliko dana Komisija DSS-a za izradu novog statuta Vojvodine zaključila da je protivpravno i protivustavno raditi prvo na statutu kao podzakonskom aktu, pa na osnovu statuta raditi na zakonu o utvrđivanju nadležnosti AP Vojvodine. Više od 20 odredaba postojećeg Zakona o nadležnostima su, naime, u julu 2012. godine proglašene neustavnim (između ostalog, i član po kome je Novi Sad glavni grad Vojvodine). Upravo je DSS 2009. osporio pred Ustavnim sudom i taj zakon i statut.
„DSS, kojem je do države Srbije, do pravno uređene države, do vladavine prava, u jednoj protivustavnoj, nezakonitoj raboti neće učestvovati”, rekao je Koštunica preksinoć u Sremskim Karlovcima, a juče je Milenko Jovanov, poslanik DSS-a u Skupštini Vojvodine, za naš list rekao da „ako onaj koga je DSS predložio u radnu grupu smatra da ne treba da posluša nalog onog ko ga je poslao, onda neka ostane tamo i predstavlja sam sebe”.
„Nikoga ne možemo terati na nešto što neće, ali on u tom slučaju svakako neće predstavljati stavove DSS-a. On je izgubio legitimitet”, istakao je Jovanov.
On je ukazao da se statut sada radi na osnovu zakona u kome su osporene neke prilično važne nadležnosti Vojvodine, a da se za sve ovo vreme ništa nije preduzelo da se donese novi zakon ili osporeni članovi „popune” kroz izmene i dopune važećeg zakona. DSS je i u Skupštini Vojvodine i u republičkom parlamentu sve vreme upozoravao na potrebu rada na ovom zakonu.
„I zato sada imamo ’iskasapljen’ i ’izbušen’ Zakon o prenosu nadležnosti na osnovu koga oni sada u radnoj grupi pišu statut”, ističe Jovanov, koji podseća da je njegova stranka još 2009. uradila predloge i zakona i statuta, koji su u skladu sa Ustavom, a koji nikada nisu došli na dnevni red pokrajinske skupštine: „Ako ima političke volje, dakle, mi praktično za jedan dan možemo da imamo i zakon i statut. Ali, ne možemo da se složimo, jer mi smo predlagali autonomiju u skladu sa Ustavom, a oni su hteli državu u državi.”
Zbog poslednjeg poteza DSS-a, međutim, ostali u radnoj grupi ne uzbuđuju se mnogo. Prava prepreka njihovoj verziji statuta može da bude tek skupštinski Odbor za pitanja ustavnopravnog položaja Vojvodine koji dvotrećinskom većinom odlučuje o „prolazu” tog teksta. Potom će za njegovo usvajanje biti potrebna i dvotrećinska većina poslanika u Skupštini Vojvodine.
„Ne verujem da u ovom momentu neko može da garantuje dvotrećinsku većinu na odboru koji je političko telo. U svakom slučaju, stručna radna grupa će do 10. marta završiti svoj deo posla. Srpska napredna stranka, koju predstavljam, daje svoj puni doprinos poštovanju sprovođenja odluka Ustavnog suda. Sa naše strane nije bilo nikakvih opstrukcija”, kaže za „Politiku” Vladimir Galić, član radne grupe.
Iako su mnogi sumnjali da će stručna radna grupa u predviđenom roku, do 10. marta, uspeti da završi posao, sa više strana nam je potvrđeno da su oni ipak na dobrom putu da to i učine. Naime, i sam predsednik Skupštine AP Vojvodine Ištvan Pastor nije mogao da sakrije zadovoljstvo njihovom brzinom i operativnošću, uprkos tome što su ih predložile različite političke partije. On smatra da će statut biti usvojen i proglašen u predviđenom roku, do 6. juna.
Kako „Politika” saznaje, članovi radne grupe su do sada uradili dve trećine posla. Nakon što su 22. januara dobili od Odbora za ustavnopravni položaj pokrajine Zaključke o izradi radnog teksta nacrta novog statuta, oni su tokom dva vikenda održali sastanke na Andrevlju, u vili Vlade AP Vojvodine. Kako je potvrđeno za naš list, tim sastancima je prisustvovalo svih sedam članova grupe.
--------------------------------------------------------------------------
Kako će se zvati Vlada Vojvodine
U izradi novog statuta ostale su još otvorene one najopipljivije stvari koje zadiru u političku sferu, a to je prvenstveno pitanje preambule – da li je potrebna i šta bi trebalo da sadrži, jer je statut podzakonski akt koji nema preambulu. Moguće je da će odluku o tome stručnjaci prepustiti resornom odboru koji je politički organ.
Takođe, članovi radne grupe još nisu postigli dogovor o delu koji se odnosi na uređenja pokrajinskih organa. Podsećamo da je Ustavni sud osporio i sam naziv Vlada AP Vojvodine. Još nije poznato koje bi moglo da bude alternativno rešenje.
A. Komnenović, B. Baković
objavljeno: 12.02.2014.
Pogledaj vesti o: Vojislav Koštunica