Nova grčka vlada

Izvor: RTS, 11.Nov.2011, 17:12   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nova grčka vlada

Grčki premijer Lukas Papademos formirao je vladu nacionalnog jedinstva, koju čine ministri tri stranke – vladajućeg PASOK-a, konzervativne Nove demokratije i desničarskog LAOS-a. Glavni zadatak koalicione vlade je da sprovede program EU za prevazilaženje finansijske krize.

Grčka je dobila novu vladu. Premijer Lukas Papademos formirao je novi >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << kabinet koji će činiti ministri tri stranke – dosad vladajućeg PASOK-a, vodeće opozicione konzervativne Nove demokratije i krajnje desničarske LAOS partije.

Većinu mesta u novoj vladi imaće PASOK, a važan sektor finansija zadržao je dosadašnji ministar Evangelos Venizelos, za koga je istaknuto da treba da nastavi razgovore sa evropskim zvaničnicima o budućim merama u borbi protiv krize.

Šef diplomatije biće Stavros Dimas, bivši komesar u EU za zaštitu okoline, a ministar odbrane je Dimitris Avramopulos.

U novu vladu je, prvi put posle obaranja vojne hunte 1974. godine, ušla i krajnje desničarska LAOS partija, koja je dobila mesto ministra za infrastrukturu.

Maratonski dogovori o formiranju koalicione vlade bili su neizvesni sve do poslednjeg časa, što potvrđuje i podatak da su novi ministri položili zakletvu sa izvesnim odlaganjem.

"Uveren sam da je učešće zemlje u evrozoni garancija za monetarnu stabilnost. Možemo biti optimisti oko krajnjih rezultata, sve dok smo ujedinjeni", istakao je Papademos.

Glavni zadaci koalicione vlade biće usvajanje novog evropskog dogovora o rešavanju dužničke krize i uvođenje mera štednje, kako bi bio obezbeđen nastavak isplate finansijskih sredstava.

"Put neće biti lak, ali sam uveren da će problemi biti rešeni brže i sa nižom cenom ukoliko budemo jedinstveni i mudri", istakao je Papademos posle izbora za mandatara.

Novi premijer zasad uživa podršku dve vodeće partije, PASOK-a i Nove demokratije, ali ima manjih stranaka koje ne pozdravljaju najnoviji razvoj i nisu ni učestvovale u pregovorima o formiranju vlade nacionalnog jedinstva.

Prošle noći, više od 8.000 pristalica Komunističke partije Grčke marširalo je ispred zgrade parlamenta u Atini i uzvikivalo: "Nećemo više štednju".

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.