
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 17.Okt.2024, 11:28
Nauseda: Trenutno najgori trenutak za početak pregovora Ukrajine i Rusije
Predsednik Litvanije Gitanas Nauseda izjavio je danas da bi, ako EU podrži Ukrajinu i ako bi ona bila uspešnija na terenu, ruski predsednik Vladimir Putin bio primoran da sedne za pregovarački sto, ali je ocenio da je trenutno najgori trenutak za početak pregovora jer Rusija oseća da je jača strana u ratu.
"Ako bismo podržali Ukrajinu, ako bi Ukrajina bila uspešnija na terenu, mislim da bi >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << Putin bio pod pritiskom da sedne za pregovarački sto. Trenutno, on misli da prevladava. On misli da Rusija gura Ukrajinu u cošak. Ovo je najgori trenutak za početak pregovora sada jer Rusija oseća da je jača strana", rekao je Nauseda novinarima po dolasku na samit lidera EU u Briselu.
Govoreći o planu pobede koji će ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski danas predstaviti, naveo je da vidi mere koje zapadna društva nisu uspela da donesu, uključujući poziv za pridruživanje te zemlje NATO.
Podsetivši da je druga tačka plana Zelenskog dozvola za gađanje vojnih objekata na tlu Rusije, on je rekao da EU nije uspela da donese tu odluku i dozvoli Ukrajini da sprovede "čisto odbrambenu operaciju" jer to, kako tvrdi, ne znači napad na Rusiju, već smanjenje mogućnosti za napad sa ruske strane i njenog ofanzivnog potencijala.
Istakao je da se treća tačka plana Zelenskog odnosi na isporuku nekih vrlo konkretnih tipova vojne opreme i raketa dugog dometa, ali je ocenio da EU okleva i po tom pitanju.
"Ne vidim da se neka velika pitanja stavljaju na sto. Samo se radi o našoj spremnosti i našoj posvećenosti da podržimo Ukrajinu. I bila bi velika greška da mislimo da je naše oklevanje najbolji način za deeskalaciju", rekao je on i dodao da je oklevanje EU direktan put ka eskalaciji.
Naglasio je da je zabrinut zbog vojne pomoći EU Ukrajini zbog mađarskog premijera Viktora Orbana.
"Zbog blokade Viktora Orbana ne možemo da obezbedimo ovaj novac ni Ukrajini. Ne možemo da zamrznemo nepokretnu imovinu Rusije umesto na šest meseci do tri godine. I zbog otpora nekih država. Pričaju da treba sačekati predsedničke izbore u SAD. Ne vidim korelaciju između ta dva pitanja. Moramo biti ujedinjeni", poručio je on.
Osvrnuo se na situaciju u Moldaviji, rekavši da predstojeći predsednički izbori i referendum o članstvu u EU predstavljaju ključni trenutak i izrazio očekivanje da će moldavski narod odlučiti da izabere proevropski put.
S druge strane, naveo je da ne misli da Gruzija ima šanse da bude uspešna na putu ka evropskim integracijama.
Inovativna rešenja i saradnja sa zemljama porekla
Predsednik Litvanije izjavio je da su potrebna inovativna rešenja za pitanje migracija i da je potrebno raditi sa zemljama porekla i tranzita.
"Potrebne su nam inovativne mere, a inovativne mere znače da moramo da tražimo ideju sigurne luke u trećim zemljama. Možemo i treba da radimo sa zemljama porekla i tranzita", rekao je Nauseda novinarima po dolasku na samit lidera EU u Briselu.
Ukazao je da se Litvanija suočava sa "specifičnim izazovom vezanim za hibridne napade Belorusije i ilegalne migracije" i instrumentalizacijom migracija, ali je ocenio da je situacija trenutno manje-više stabilna.
"Ali nikad se ne zna, sutra bi moglo biti potpuno drugačije", naveo je on i pozvao Evropsku komisiju da promeni pravni okvir, uzme u obzir ovu situaciju i obezbedi Litvaniji alate i instrumente kako bi pokušala da stabilizuje situaciju.
Premijerka Letonije Evika Silina rekla je da migracije postaju sve više "vruca tema za Evropu" jer se, kako je navela, na njenim spoljnim granicama dešavaju hibridni napadi.
Ona je navela da se baltičke države suočavaju sa hibridnim napadima i "instrumentalizacijom migracija iz Belorusije.
"Verujem da Evropa mora da donese veoma čvrste odluke o hibridnim napadima i ilegalnoj migraciji", poručila je Silina.
Pogledaj vesti o: Litvanija, Vladimir Putin
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...