Moskva želi da se NATO povuče i iz komšijskih zemalja, posebno iz Rumunije i Bugarske

Izvor: B92, 21.Jan.2022, 12:32

Moskva želi da se NATO povuče i iz komšijskih zemalja, posebno iz Rumunije i Bugarske

Bezbednosne garancije koje Rusija traži od Zapada jeste povlačenje stranih trupa.

Povlačenjem stranih trupa, oružja i opreme odnosi se i na Bugarsku i Rumuniju kao dve zemlje koje nisu bile članice NATO 1997. godine, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.

On je to rekao u odgovoru na pitanja medija prikupljenih za njegovu pres-konferenciju a koje je ministarstvo spoljnih poslova Rusije >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << objavilo danas na svom sajtu, prenosi Tass.

Moskva je tražila pravno obavezujuće garancije NATO da će blok prestati da se širi na istok i da će se vratiti na granice iz 1979. godine.

Na pitanje šta to znači za Bugarsku i Rumuniju, koje su se pridružile NATO posle 1997. godine, ministarstvo navodi da Rusija želi da se sva strana oprema i vojska povuku iz tih zemalja, dodaje Rojters.

"Radi se o povlačenju stranih trupa, opreme i naoružanja, kao i o drugim koracima sa ciljem vraćanja situacije na stanje iz 1997. godine u zemljama koje nisu bile članice NATO u to vreme. To uključuje i Bugarsku i Rumuniju", istakao je Lavrov.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.
Pogledaj vesti o: Moskva

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.