Moskva: Hrvati netolerantni prema Srbima

Izvor: Nezavisne Novine, 08.Jun.2015, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Moskva: Hrvati netolerantni prema Srbima

MOSKVA - Rusko ministarstvo spoljnih poslova je povodom 70. godišnjice pobjede nad fašizmom sastavilo poseban dokument pod nazivom: "Neonacizam - opasna prijetnja ljudskim pravima, demokratiji i vladavini prava".

U ovom dokumentu akcenat je stavljen na oštru kritiku desničarskih i nacionalističkih pokreta u Evropi. Takođe, zamjera se vlastima evropskih država na tolerisanju takvih pokreta i manjku inicijative da se isti >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << spriječe.

Naročita pažnja usmjerena je na zemlje istočne Evrope, prije svega u Ukrajini, Poljskoj, baltičkim zemljama, ali i Hrvatskoj. Ono što je zajedničko ovim državama jeste rastući animozitet prema Rusiji.

Posebna kritika upućena je Hrvatskoj, koju Rusija optužuje za potpirivanje agresivnog nacionalizma i širenje netrpeljivosti prema manjinama, naročito Srbima.

Rusija zamjera Hrvatskoj to što nema nijedan zakon koji zabranjuje reviziju istorije i navodi da je alarmantan "agresivni nacionalizam, etnička i vjerska netolerancija usmjerena prvenstveno protiv najbrojnije manjine - Srba, čiji se broj od 1991. godine smanjio za dvije trećine."

Pozivajući se na podatke aktivista za ljudska prava, Rusi tvrde kako je u posljednjih 19 godina oko 30.000 Srba u Hrvatskoj prešlo u drugu vjeru, odnosno prihvatilo katoličanstvo po pritiskom rastućeg hrvatskog nacionalizma.

U dokumentu se navodi izvještaj stručnjaka, koji su naveli da je "glavni razlog za to želja roditelja da spriječe maltretiranje djece u školi na osnovi njihovog etničkog ili vjerskog porijekla.

Ruski analitičari ističu i da se Srbi u Hrvatskoj suočavaju s ozbiljnim administrativnim i drugim preprekama u pronalasku posla i povratu imovinskih prava.

Nabrajaju se pojedinačni slučajevi ksenofobičnog vandalizma prema pravoslavnim grobljima, skidanje ćiriličnih ploča, uništavanje spomen-ploča za žrtve ustaškog logora Jadovno na ostrvu Pag, te skrnavljenje jevrejskog groblja iz 16. vijeka u Splitu.

Slavonija, sjeverna Dalmacija i zapadni Srem u ovoj analizi lociraju se kao područja u kojima je nacionalizam naročito naglašen.

Među radikalnim i ekstremističkim organizacijama u Hrvatskoj apostrofira se Udruženje hrvatskih nacionalista koje se odvojilo od Hrvatske čiste stranke prava, te Hrvatski nacionalni front koji zahtijeva od Vlade da zabrani crvenu zvijezdu kao simbol partizana i Titovog doba, navodi "Slobodna Dalmacija", prenosi "Blic".

Na kraju izvještaja pohvaljuje se nedavno osnivanje Antifašističke lige, a u afirmativnom kontekstu navodi se i činjenica da je bivši predsjednik države Ivo Josipović izrazio volju da učestvuje u aktivnostima ove organizacije. Rusko ministarstvo diplomatije napominje i kako je Josipović upozorio na uznemirujuće trendove jačanja neofašizma i neonacizma u Hrvatskoj pred kojima ne bi trebalo zatvarati oči.

Predsjednik saborskog Odbora za ljudska prava i prava manjina, zastupnik Furio Radin pravi se neuk i tvrdi kako nikada nije čuo za podatak da je 30.000 Srba prešlo na katoličanstvo.

"Mislim da se radi neosnovanim brojkama, jer bismo se inače time odavno ozbiljnije pozabavili", napominje Radin.

Iako je i on jedan od potpisnika nedavne Deklaracije protiv nesnošljivosti i etnocentrizma u Hrvatskoj, koja upozorava na eskalaciju netolerancije i diskriminacije prema svima koji su drugačiji od većine u hrvatskom društvu, Radin uvjerava da se Hrvatsku ne može prozivati za neonacizam.

"Imamo mi tu sporadičnog koketiranja sa ustaštvom, stadionskog nacionalizma, ali generalne ocjene ruskog ministarstva spoljnih poslova ne stoje", ocjena je zastupnika italijanske manjine.

Neki od slučajeva koje navode Rusi nalaze se i u opsežnoj studiji "Nasilje i nesnošljivost prema Srbima u 2014", koju je izradila članica Srpskog narodnog vijeća i novinarka Tamara Opačić.

Usljed povećanja broja slučajeva etnički motivisanog nasilja i govora mržnje usmjerenog prema Srbima i njihovim institucijama u Hrvatskoj, Srpsko narodno vijeće i Klub zastupnika SDSS u Saboru započeli su 2013. godine evidentiranje i praćenje takvih slučajeva.

"Klub SDSS zabilježio je prošle godine 82 slučaja etnički motivisanog nasilja, nesnošljivosti i govora mržnje protiv Srba, što je porast u odnosu na godinu ranije", ističe Opačić, koja smatra da su za to krivi izbori, jer desnica, predvođena HDZ-om, kao glavni politički kapital za povratak na vlast koristi nacionalističku retoriku koja podrazumijeva antisrpsku histeriju.

Nastavak na Nezavisne Novine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Nezavisne Novine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Nezavisne Novine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.