
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 03.Maj.2018, 17:59 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"London bi to želeo, ali ključ je u našim rukama"
Mediji su danas preneli, a šef srpske diplomatije potvrdio da će London možda zatražiti ukidanje sednica Saveta bezbednosti s temom Kosova ili da se razgovara iza zatvorenih vrata, a bivši diplomata Vladislav Jovanović za Tanjug kaže da je to više nešto što bi Britanci hteli, ali da je u praksi teško ostvarivo.
Suština takvog zahteva Londona je >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << dalji pritisak na Srbiju, navodi Jovanović, ali napominje da je ipak za sada reč o pretpostavci, a i da ne mogu Britanci sami da o tome odluče.
"To bi morao ceo sastav, to bi bila javna sednica, i tu bi se mogli suprotstaviti oni koji su protiv toga i da cela stvar ne uspe", kaže, te dodaje da je i druga opcija, da sednice budu zatvorene za javnost prilično teško ostvarljiva.
Pokušaj, naime, da se to pitanje predstavi kao proceduralno, a to onda isključuje upotrebu prava veta, teško da bi moglo da prođe.
"Kosovo je jedno prvoklasno političko pitanje, sa svim prethodnim bespravnim radnjama koje su zapadni činioci činili i ne može da se svede na proceduralno", uveren je Jovanović.
Britancima bi verovatno značilo da se sve odvija iza zatvorenih vrata, pretpostavlja Jovanović, jer time žele da sklone pitanje KiM sa glavne scene, posebno imajući u vidu da je upravo to pitanje izazvalo niz nelegalnih radnji i njihovih posledica.
"To je verovatno pre ono što bi oni hteli, da više ne bodu oči javnosti, jer se neprijatno osećaju, znaju da su krivi za sve uključujući i za proizvodnju tzv. države Kosovo, njeno promtno priznanje i naterivanje drugih da to priznaju, odnosno stezanje obruča oko Srbije da i ona konačno prizna. I da je to hipoteka za njihov ugled i položaj u svetu", objašnjava Jovanović.
Ovako, primećuje, u zatvorenom prostoru to se ne vidi i ne čuje, može svako svakome svašta da kaže i stvari ostaju pomalo prepuštene zaboravu.
Jovanović kaže i da su oni uvereni da su problem rešili zauvek i dalja im je namera da "uvedu takvu jednu nazovi državu u UN bez saradnje sa nama i naše saglasnosti".
Zato je i pritisak na nas tako veliki, komentariše Jovanović, te napominje da veto ne postoji za proceduralna pitanja, izuzev ako bi Britanci uspeli da to nekako predstave kao proceduralno pitanje, što je, tvrdi, nemoguće.
Upitan može li se na zatvorenim sednicama razmatrati pitanje članstva Kosova u UN, kaže da ne može, jer su za tako nešto potrebni saglasnost, konsenzus, a istovremeno pravo veta ne može da se ospori, te bi Rusija i Kina, dodaje, uvek bile protiv, sve dok je Srbija protiv toga.
"Zato je ključ u našim rukama, a ne u ruskim ili kineskim i to Zapad zna i hoće da nas slomi pritiscima, obećavanjima lepih očekivanja koja nas čekaju tamo u Briselu, samo da se mi oslobodimo tog tereta Kosova i sve će nam biti potaman, kao po loju", smatra Jovanović.
Oni, primećuje, tu imaju jedan nerešiv problem, a jedini put da ga reše je da nas pregaze na neki način politički i moralno, što će, kaže, teško moći.
Podseća da će u praksi oni morati da sagledaju realnost, a ona nije samo u otimanju Kosova od Srbije, proglašavanju države, nego i u stalnom negiranju da je to integralni deo Srbije, prema mirovnim sporazumima, prema KEBS-u, prema Rezoluciji UN i Srbije i Crne Gore u UN 1990. godine, u kome se izričito od nas traži da priznamo zaključak Mirovne konferencije o Jugoslaviji iz septembra 1991. godine da sve bivše republike u svojim granicama treba da traže ulazak u UN.
Mi smo to poslušali, podseća Jovanović i kaže da smo to i tražili u republičkim granicama i to nam je prihvaćeno u UN.
"Ne mogu sada da idu protiv toga", uveren je Jovanović, a na pitanje o stolici Kosova u UN - kaže jednostavno - ne može.
"To je rezolucija koja može da se otključa ili zaključa i to može samo SB, to je njihovo 'dete'. To mora ili da se stavi ad akta, ili da se održi ili da se zameni nekim drugim, a članstvo u UN ima svoja dva bitna momenta".
Kako kaže, najpre su potrebni saglasnost i preporuka SB, a zatim pristanak matične države.
Pominje primere Bangladeša i Pakistana, ali poručuje da ni preporuka SB bez pristanka Srbije ne može odmah da dovede do članstva, nego moraju da sačekaju da Srbija da slobodan prolaz.
Konačno, Jovanović kaže da bi eventualno naum Britanaca mogao da se realizuje tako što bi se svi saglasili u SB, ali pod uslovom da se to ne tretira kao proceduralno pitanje, nego da se svi saglase da će možda njihov razgovor biti produktivniji bez očiju javnosti.
On lično u to ne veruje, smatrajući da protivljenje Kine i Rusije nije upitno.
"Tako da ne verujem.. biće možda razgovora, polemika, ali do saglasnosti ne verujem da će doći", zaključuje.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...