I šou je počeo: 400 miliona glasača, 28 zemalja, četiri izborna dana

Izvor: B92, 23.Maj.2019, 08:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

I "šou" je počeo: 400 miliona glasača, 28 zemalja, četiri izborna dana

Amsterdam, London -- Oko 400 miliona Evropljana iz 28 zemalja članica EU od danas do nedelje biraće svoje predstavnike za Evropski parlament u narednih pet godina.

Prvi na glasanje izlaze Holanđani i Britanci, dok će u najvećem broju država članica evropski izbori biti održani u nedelju, 26. maja.

Pola sata nakon početka glasanja >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << u Holandiji, birališta su otvorena i u Velikoj Britaniji, koja se i dalje bori sa planovima da napusti Evropsku uniju i pitanjem opstanka premijerke Tereze Mej, prenosi AP.

Velika Britanija će ponovo imati 73 mesta u parlamentu u Briselu sve do završetka procesa ratifikacije povlačenja iz EU.

Planirano je da se nakon Bregzita broj poslanika u Evropskom parlamentu smanji na 705 pri čemu bi 27 mesta bilo dodeljeno drugim zemljama članicama.

Izbori, koji traju četiri dana, pokazaće kakav je odnos snaga između pristalica dublje integracije i evroskeptika, koji traže veća ovlašćenja za svoje nacionalne vlade.

Prema procenama analitičara i istraživanju javnog mnjenja u EU, očekuje se da i u novom sazivu Evropskog parlamenta trenutno vodeće, ali i najstarije snage evropskog desnog i levog centra i dalje određivati parlamentarnu većinu.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.