
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 09.Jan.2020, 14:27 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Dojče vele: Turska i Rusija kontrolišu energetsku budućnost Balkana
Povodom puštanja u rad gasovoda Turski tok, čiji će jedan krak ići i do Srbije, nemačka štampa ocenjuje da Turska želi da postane energetsko raskršće, kao i da će gasovod povećati postojeću zavisnost od ruskog gasa.
Nemački Zidojče cajtung navodi da je Turski tok sagradio Gazprom - za ruski gas koji za sada teče u Tursku i dodaje da će novi gasovod tamo povećati već postojeću zavisnost od ruskog od >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << gasa.
List objašnjava i da bi jedna druga, skoro gotova cev, trebalo da potom isporučuje ruski gas preko Bugarske i Srbije - i u Evropu.
"Srpski predsednik Aleksandar Vučić i bugarski premijer Bojko Borisov su takođe bili pozvani na ceremoniju u Kongresnom centru u Istanbulu. I Bugarska želi da postane energetsko raskršće i zato, kao i Srbija, prihvata zavisnost od Rusije", piše Zidojče cajting uz komentar da su Turska i Rusija na Balkanu rivali, koji se nadmeću za uticaj, prenosi Dojče vele.
Gasovod je komentarisao i novinar Frankfurter algemajne cajtung Mihael Martens koji ističe: "Izolovano i kratkoročno gledano, povezivanje sa Turskim tokom može biti od prednosti za zemlje regiona. No, Moskva i Ankara time dobijaju pristup delu energetske bezbednosti u krhkom svetu malih država Jugoistočne Evrope".
Martens dalje objašnjava da to nisu umirujući izgledi za EU čiji se uticaj smanjuje i zato što perspektiva članstva u EU nije više kredibilna otkako je Francuska prošle godine stavila veto na pristupne pregovore sa Albanijom i Severnom Makedonijom.
Nemački novinar ocenjuje da će EU, Berlin i Pariz u Jugoistočnoj Evropi će sve više dospevati u pozadinu, ako ne budu igrali aktivniju ulogu, .
U istom listu objavljen je poduži tekst više novinara u kome se ocenjuje da se posebno jasno u Srbiji pokazuje povećanje uticaja koji sa novim projektom Rusija i Turska dobijaju pred kućnim pragom EU, dodajući da u Srbiji ruski energetski koncern Gazprom može da nastavi sa učvršćivanjem svog vodećeg položaja priključivanjem srpske mreže gasovoda na Turski tok.
"U Srbiji Turskim tokom rukovodi Gastrans, zajedničko preduzeće Gazproma i državnog gasnog preduzeća Srbijagas. Partneri nastoje da uspostave punu kontrolu tržišta i da se izoluju od konkurencije. To ne važi samo u pogledu prodaje i sprovođenja, već i na planu skladištenja gasa", ocenjuje se u tekstu.
Dodaje se da jedini srpski podzemni rezervoar gasa pripada većinski Gazpromu Germanija, firmi koja je u vlasništvu Gazprom eksporta, a da novi gasovod i isporuke u Srbiji kontroliše gotovo isključivo Gazprom.
Dirk Bušle, zamenik direktora Sekretarijata Energetske zajednice, rekao je da su se u Srbiji između usklađenosti sa evropskim pravom i kontrole na srpskom gasnom tržištu očito odlučili za ovo poslednje.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
NEMAČKI MEDIJI O TURSKOM TOKU "Rusija i Turska kontrolišu energetsku budućnost Balkana"
Izvor: Blic, 09.Jan.2020
Povodom putanja u rad gasovoda Turski tok, čiji će jedan krak ići i do Srbije, nemačka štampa ocenjuje da Turska želi da postane energetsko raskršće, kao i da će gasovod povećati postojeću zavisnost od ruskog gasa.
Rusija i Turska kontrolišu energetsku budućnost Balkana
Izvor: Nezavisne Novine, 09.Jan.2020
Povodom puštanja u rad gasovoda Turski tok, čiji će jedan krak ići i do Srbije, njemačka štampa ocjenjuje da Turska želi da postane energetsko raskršće, kao i da će gasovod povećati postojeću zavisnost od ruskog gasa.