
Izvor: S media, 31.Jan.2012, 21:15 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Vašington: Dačića i Jeremića čeka pitanje o Ćuruviji
U američkom Kongresu priprema se pitanje za Srbiju o „slučaju Ćuruvija“, saznaje Danas među akterima toga procesa u Vašingtonu. Pitanje će se odnositi pre svega na to gde se zaustavila istraga o ubistvu novinara Slavka Ćuruvije, i kakve su njene perspektive. Vlasnik Dnevnog telegrafa i nedeljnika Evropljanin ubijen je pre skoro trinaest godina, na Uskrs, 11. aprila 1999. godine. Do danas, međutim, nije otkriveno ko je izvršio ubistvo, niti ko je nalogodavac. >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << Sve vlade nakon 5. oktobra zaklinjale su se da će slučaj istražiti do kraja, i krivce privesti pravdi, ali rezultata nema. Određene obaveze preuzeo je u nekoliko svojih izjava i aktuelni predsednik Srbije Boris Tadić. Trenutno se, međutim, čini kao da je čitava stvar stavljena ad akta.
Dačić i Jeremić na molitvenom doručku
Jeremić: Zbog krize smanjen entuzijazam za proširenje EU
Jeremić: Biću predsedavajući GS UN
To je, zapravo, i bio pokretački motiv nekolicini američkih kongresmena da se zainteresuju za slučaj i pokrenu ga sa mrtve tačke na kojoj se sada nalazi. Oni dele zabrinutost Ćuruvijine porodice, srpskih novinarskih udruženja i civilnog sektora zbog neefikasnosti postupka, i žele da, kako se može čuti, ohrabre srpske vlasti da sa više upornosti i odgovornosti pristupe konačnom razrešavanju toga brutalnog čina.
Još jedna okolnost ima u ovoj akciji vrlo naglašenu ulogu. Ćuruvija je, naime, decembra 1998, dakle na samo četiri meseca pre mučke likvidacije, u američkom Kongresu sudelovao na tzv. hieringu (saslušanju) o tadašnjoj situaciji u Srbiji, i ostavio je, kako se danas može čuti, „izvanredan utisak“ svojim beskompromisnim analizama Miloševićevog diktatorskog režima. Hiering je vodio republikanski kongresmen Kris Smit, član kongresnog Helsinškog komiteta, a pored Ćuruvije učestvovali su i nekadašnji jugoslovenski premijer Milan Panić i tada disident iz Socijalističke partije Nebojša Čović.
Zanimljivo je da bi pitanje moglo biti prosleđeno vrlo skoro, Ivici Dačiću i Vuku Jeremiću, koji će narednih dana boraviti u Vašingtonu na famoznom Molitvenom doručku. Sam Molitveni doručak, dakako, nije prilika za tako nešto, ali će spomenuti srpski funkcioneri imati odvojene susrete u nekim američkim institucijama, među kojima je i Kongres.
(Danas)
Pogledaj vesti o: Vašington, Uskrs