VAŠINGTONSKI SPORAZUM VAŽI, ALI NIJE OBAVEZAN Amerika prećutno podržala lažnu državu

Izvor: SrbijaDanas.com, 16.Maj.2022, 22:03

"VAŠINGTONSKI SPORAZUM VAŽI, ALI NIJE OBAVEZAN" Amerika prećutno podržala lažnu državu

Čim je spomenuto da će Kosovo aplicirati za prijem u Savet Evrope, nije bilo teško zaključiti da su velike šanse da Priština u tom naumu ima podršku pojedinih uticajnih zapadnih država.

Veo tajne razvejan je, čini se, najnovijim saopštenjem Stejt departmenta, iz kojeg se može zaključiti da Sjedinjene Američke Države u najmanju ruku prećutno saglasne sa tim korakom.

Na pitanje Glasa Amerike da pojasni da li je američka administracija promenila >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << stav u odnosu na moratorijum koji je deo sporazuma iz 2020. godine, kako gleda na zahtev Kosova za članstvo u Savetu Evrope posle čega je Srbija najavila nastavak kampanje protiv nezavisnosti, te da li želi da vidi primenu ostalih delova sporazuma stigao je diplomatski odgovor.

- Sjedinjene Države veruju da su obaveze iz Vašingtonskog sporazuma i dalje korisne, i nastavljamo da pozivamo Kosovo i Srbiju da se usredsrede na dijalog koji vodi EU - naveo je neimenovani portparol Stejt departmenta u pisanom odgovoru.

Sadržaj je i dodatak da u Vašingtonu nema velikog protivljenja.

- Ipak, Kosovo i Srbija su suverene zemlje sa pravom da same određuju svoje spoljnopolitičke prioritete. Za donošenje odluke o članstvu u ovim programima i organizacijama potrebna je saglasnost i odobrenje tih institucija i njihovih država članica - dodaje se u novom odgovoru Stejt Departmenta.

Ovaj stav usledio je nakon što je ministarka spoljnih Kosova Donika Gervala predala (12. maja) zvaničan zahtev za ulazak Prištine u Savet Evrope.

Nakon što se to desilo, najveći deo kritika bio je usmeren ka tome da je to direktno kršenje Vašingtonskog sporazuma, kojim su se obe strane obavezale da neće raditi na (od) priznavanju Kosova.

Priština je to prva prekršila, a kao odgovor Srbije stigla je informacija i da su četiri zemlje povukle priznanje nezavisnosti Kosova.

Jasno je da Kosovo ovakve poteze ne povlači samoinicijativno, a Suzana Grubješić iz Centra za spoljnu politiku kaže da

- Savet Evrope je međuvladina organizacija u čije članstvo se aplicira po pozivu, što znači da je Kosovo dobilo takav poziv. SAD nisu članica, ali imaju status posmatrača i nesumnjiv uticaj, kao i u ostalim organizacijama - ocenjuje Grubješić.

Ona smatra i da ovakvo saopštenje implicira da daju prećutnu saglasnost na kandidaturu Kosova, a da su za operativni deo zadužene neke članice Saveta Evrope, prevashodno Nemačka.

- Jasno je i da je ovim činom Kosovo odbacilo Vašingtonski sporazum, iako se on u svom najvećem delu odnosio na ekonomsku normalizaciju odnosa za koju su svi rekli da je dobra i korisna jer trasira put ka političkom dogovoru. Na ovaj način je prilično obesmišljen i dijalog pod posredstvom EU i teško da će biti oživljen u narednom periodu - ističe Grubješić.

Ni Aleksandar Popov iz Centra za regionalizam nije drugačijeg stava, i ocenjuje da je ovo samo deo protisaka na Beograd da uvede sankcije Rusiji.
Pogledaj vesti o: Vašington,   Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.