Izvor: Vostok.rs, 15.Maj.2019, 09:43 (ažurirano 02.Apr.2020.)
RT: Indija odlaže recipročne carine SAD-u nakon izbora
Izvor: Vostok / RT
Indija je još jednom produžila rok za uvođenje kontracarina na američke proizvode za mesec dana, nadajući se da će rešiti trgovinski spor sa Vašingtonom kada se završe opšti izbori i formira nova vlada.
Primena uvoznih carina na 29 američkih proizvoda, uključujući bademe, orahe i mahunarke, neće se razmatrati do 16. juna, saopštilo je Ministarstvo finansija Indije.
"Ovo se radi uzimajući u obzir činjenicu da SAD još nisu povukle šemu Opšteg sistema pogodnosti za Indiju (GSP)", rekao je zvaničnik vlade.
SAD i Indija vode trgovinske pregovore skoro godinu dana nakon što je Vašington prošlog juna uveo 25 posto carina na čelik i 10 posto na aluminijum. Indija je pripremila svoje recipročne mere protiv SAD-a, ali je nastavila sa odlaganjem njihovog uvođenja u očekivanju ishoda trgovinskih pregovora sa Vašingtonom.
Nazivajući Indiju "zemljom visokih carina" i stalno je optužujući za to, da SAD nemaju dovoljan pristup njenom tržištu, američki predsednik Donald Tramp pokušava da postigne "bolji sporazum". U martu je Tramp dao Nju Delhiju 60 dana pre nego što se okonča učešće zemlje u programu Opšteg sistema pogodnosti (GSP), pod kojim ona uživa nultu carinu na 5,6 milijardi dolara izvoza u Sjedinjene Američke Države.
SAD su trebale povući GSP početkom maja, ali pošto se to nije dogodilo, zemlje se nadaju da će postići sporazum kada se završe ošti izbori u Indiji ove sedmice.
"Tokom posete američkog sekretara za trgovinu Vilbura Rosa prošle sedmice, postalo je jasno da Vašington ne želi povući GSP dok ne pruži priliku novoj vladi koja će biti formirana nakon opštih izbora da reši svoje probleme", objasnio je zvaničnik.







