Papirni dolari odlaze u istoriju

Izvor: B92, 11.Jul.2011, 13:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Papirni dolari odlaze u istoriju

Vašington -- Amerikanci sve manje koriste gotovinu, zbog čega je prvi put za poslednjih 30 godina smanjena štampa novčanica od pet i 10 dolara,

Po mišljenju stručnjaka, već sada se može govoriti o početku kraja gotovinskog novca u Sjedinjenim Američkim Državama, s obzirom da je uz pomoć papirnih novčanica nemoguće platiti robu u onlajn prodavnicama ili kupiti nešto u avionu.

Oko 36 odsto vožnji taksijem u Njujorku plaća se bankovnim karticama, dok >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << većina restorana na Menhetnu ima naznaku na menijima "Primamo samo kartice", navedeno je u članku"Njujork tajmsa".

Stoga ne čudi da poslovni sektor prednost sve više daje bezgotovinskom obračunu, budući da je obavljanje operacija s gotovinskim novcem znatno složenije od kontrolisanja prenosa ili skidanja novca sa bankovnih kartica, objavljeno je na internet stranici Vesti.ru.

Najpopularnija dolarska novčanica u SAD i inostranstvu je ona od 100 dolara.

Tražnja te banknote s likom predsednika Bendžamina Franklina je za poslednjih 20 godina povećana nekoliko puta i dostigla sedam milijardi novčanica.

Najveći deo tih banknota nalazi se u opticaju u inostranstvu, uglavnom u Rusiji, Kini, Turskoj i na Bliskom istoku.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.