Izvor: Radio 021, 07.Dec.2018, 13:04   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Napetost raste: Zašto je uhapšena ćerka osnivača Huaveja

Direktorka kineske kompanije je uhapšena u Kanadi i trebalo bi da bude izručena u SAD, u trenutku dok vlada velika napetost u odnosima Vašingtona i Pekinga.

ReutersMeng Vanžu je ćerka osnivača kompanije Huavej

Ćerka osnivača kineskog telekomunikacionog giganta Huaveja uhapšena je u Kanadi i postoji mogućnost da bude izručena u SAD, što bi moglo da dodatno naruši odnose Vašingtona i Pekinga.

Direktorka Huaveja, Meng Vanžu, uhapšena je >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << na aerodromu u Vankuveru 1. decembra, dok je menjala let.

Detalji o razlozima hapšenja nisu objavljeni, ali se navodi da SAD istražuju Huavej zbog mogućeg kršenja sankcija protiv Irana.

Kineska ambasada u Kanadi zahteva da Vanžu bude oslobođena, ističući da je reč o kršenju ljudskih prava.

Iz kompanije Huavej ističu da „nisu upoznati sa time da je ona uradila bilo šta loše"

Kanadski premijer Džastin Trudo saopštio je da kanadska vlada nije umešana u njeno hapšenje koje, kako kaže, nema nikakve veze sa politikom.

Zašto je ovo problem?

Hapšenje se desilo u nezgodnom trenutku za odnose SAD i Kine.

Vašington i Peking su već mesecima u trgovinskom ratu, u kojem su obe strane uvele carine na proizvode protivnika u vrednosti od nekoliko stotina milijardi dolara.

Trgovinski rat: Zašto ratuju Amerika i Kina? Šta trgovinski rat SAD i Kine znači za Srbiju Amerika razmišlja o novim porezima na kinesku robu Kina besna na SAD zbog sankcija

Meng je uhapšena u subotu, istog dana kada je su se na G20 samitu u Argentini sastali američki i kineski predsednik Donald Tramp i Si Đinping.

Hapšenje je izazvalo veliki bes Kine, što bi moglo da dodatno poveća napetost u odnosima sa SAD.

Mediji pišu da je Meng uhapšena zbog američke istrage o navodnom kršenju sankcija protiv Irana.

Trampov savetnik za nacionalnu bezbednosnt, Džon Bolton, nije želeo da komentariše ovakve tvrdnje.

Umesto toga je izjavio da je veoma zabrinut zbog kineskih firmi i njihovih postupaka koji su, kako kaže - ,,produžena ruka kineske vlasti".

Ko je Meng Vanžu? Meng je glavna finansijska direktorka kompanije i ćerka osnivača Huaveja Huavej je jedna od najvećih telekomunikacionih kompanija na svetu Nedavno su prestigli Epl i postali drugi najveći proizvođač pametnih telefona na svetu - iznad je samo Samsung Šta znamo o hapšenju?

Gotovo ništa - detalji nisu saopšteni, jer je Meng zatražila zabranu objavljivanja tih informacija, što je kanadski sud odobrio.

Poznato je da je uhapšena 1. decembra, ali to nije objavljeno sve do srede, kada se prvi put pojavila pred sudom.

Kanadski premijer Džastin Trudo je izjavio da je njegovoj vladi hapšenje najavljeno, ali da oni u tome nisu imali nikakvu ulogu.

„Uveravam vas da smo mi zemlja sa nezavisnim sudstvom", rekao je Trudo.

ReutersHuavej je druga najveća kompanija na svetu po proizvodnji mobilnih telefona - iznad je samo SamsungZašto je Huavej problem za Zapad?

Neke vlade za Zapada strahuju da Peking preko Huaveja - njihovih mobilnih telefona i komunikacionih mreža - može da špijunira koga god želi.

Iz Huaveja za to vreme ističu da kineska vlada ne kontroliše njihovu kompaniju.

Američki kongresmeni i senatori su više puta govorili da Huavej predstavlja pretnju za nacionalnu bezbednost SAD.

Novi Zeland i Australija su već - iz bezbednosnih razloga - državnim službenicima zabranili upotrebu Huavej telefona, a očekuje se da to uskoro učini i Japan.

Rukavice su pale

Karišma Vasvani, BBC Azija

Teško je naglasiti simbolizam i značaj ovog događaja - Huavej je kruna kineske tehnologije, a Meng njihova princeza.

Iako još nije jasno koje su optužbe podignute protiv nje, ovo nije obično hapšenje jedne žene ili jedne kompanije.

Hapšnje bi moglo da dodatno ošteti odnose između SAD i Kine i to u jednom od najosetljivih trenutaka u njihovoj istoriji.

Rukavice su pale.

Stvari su dobile dramatičan zaokret, i to na lošije.

Šta kaže Kina?

„Hapšenje bez ikakvog objašnjenja predstavlja kršenje ljudskih prava", saopšteno je iz kineskog Ministrastva inostranih poslova.

„Poslali smo saopštenje Kanadi i SAD, zahtevajući da obe strane odmah razjasne razloge hapšenja i dozvole uhapšenoj da štiti svoja prava".

Oglasio se i Huavej, ističući da su njihovi postupci „uvek bili u skladu sa svim zakonima i pravilima, među kojima su zakoni i pravila UN, SAD i EU o sankcijama i kontroli izvoza".

„Nerazumno je od vlade SAD da koristi takav pristup kako bi vršila pritisak. To je protiv duha slobodne ekonomije i fer takmičenja".

Autor: BBC News na srpskom

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.