Moskva priprema razmenu špijuna

Izvor: Blic, 08.Jul.2010, 01:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Moskva priprema razmenu špijuna

Nuklearni naučnik Igor Sutjagin koji u Rusiji služi kaznu zatvora zbog špijunaže mogao bi da bude razmenjen za grupu od 10 ruskih agenata privedenih u SAD, čime bi se okončala neprijatna afera koja remeti odnose Moskve i Vašingtona.

Advokatica Sutjagina tvrdi da će njen klijent uskoro biti deportovan, ili u Britaniju, ili u SAD. Sutjagin, stručnjak za nuklearno oružje, osuđen je 2004. na 15 godina zatvora zbog odavanja informacija britanskoj firmi koja >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << je bila paravan za američku Centralnu obaveštajnu agenciju. On je, prema rečima advokatice, sada prebačen sa ruskog severa u pritvornu jedinicu u Moskvi.

U Federalnoj službi za izvršenje kazni (FSIN) pri ruskom Ministarstvu pravde nisu želeli da odgovaraju na pitanja, ali nisu ni demantovali saopštenje o prebacivanju zatvorenika u drugu ustanovu. Ana Stavickaja, advokatica Sutjagina, saopštila je da Sutjagin i ostali mogu da budu razmenjeni za osobe optužene za špijunažu u korist Rusije u SAD i da je njen klijent to potvrdio svojim roditeljima. Za sada nema zvaničnog saopštenja o razmeni, niti se zna kada bi razmena mogla da bude izvršena, ali prema nekim spekulacijama, to bi se moglo dogoditi već danas.

Članovi ru­­­­ske špi­ju­nske mreže u SAD optuženi su za zaveru sa ciljem da deluju kao nezakoniti agenti strane vlade, što je manje težak prestup nego špijunaža, mada povlači za sobom kaznu od pet godina zatvora.

Troje optuženih - Mihail Kucik, Natalija Pereverzeva i Mihail Semenko - pojavili su se u sudu u Virdžiniji. Kucik i Pereverzeva živeli su kao bračni par s decom u Arlingtonu kod Vašingtona. Oni su priznali da su ruski državljani i da deluju pod lažnim imenom. Tužilac je saopštio da su oni i Semenko članovi mreže „ilegalaca” koji rade za rusku obaveštajnu službu i pokušavaju da se infiltriraju u krugove koji kreiraju američku politiku.

S advokatima uhapšenih u SAD vode se razgovori o što skorijem razrešenju njihovog slučaja, tvrdi „Njujork tajms”, pozivajući se na svoje izvore. Optuženima je navodno predloženo da se izjasne krivim za zločin koji povlači za sobom manju kaznu, a onda će im biti dozvoljeno da se vrate u Rusiju. Vlasti SAD bi tako izbegle nekoliko dugotrajnih suđenja na kojima bi mogle da budu otkrivene poverljive informacije o metodama delovanja obaveštajne službe.

Sutjagin, šef vojno-tehničkog sektora Odeljenja za spoljnopolitičkih istraživanja Instituta za SAD i Kanadu Ruske akademije nauka, bio je uhapšen u oktobru 1999. u Obnjinsku pred službeni put u inostranstvo, a u julu 2004. proglašen je krivim za špijunažu i osuđen na 15 godina strogog zatvora.

Materijali isp­­oru­­­čeni 1998/99. sadržali su pojedinosti o najnovijim oružanim sistemima i o novoj generaciji podmornica. Sutjagin poriče krivicu, a organizacija Amnesti internešenel okarakterisala ga je kao političkog zatvorenika.

Najpoznatije razmene špijuna

1962: Pukovnik KGB-a Rudolf Abel oslobođen u zamenu za Garija Pauersa, pilota špijunskog aviona U-2, oborenog iznad SSSR-a 1960.

1969: Britanija oslobađa sovjetske agente Pitera i Helen Kroger u zamenu za Džeralda Bruka, uhapšenog u SSSR-u za špijunažu

1981: Ginter Gijom, agent istočnonemačkog "Štazija", zamenjen za nekoliko zapadnih agenata

1985: Američki agenti uhapšeni u Istočnoj Evropi oslobođeni u zamenu za najvišeg poljskog agenta Marijana Zaharskog i još trojicu špijuna uhvaćenih na Zapadu

1986: Sovjetski disident Anatolij Šaranski i trojica zapadnih agenata zamenjeni za bračni par špijuna KGB-a Karla i Hanu Keher i još dva agenta

Kipar prestao da traži špijuna

Vlasti Kipra odakle je pobegao Robert Metsos, osumnjičeni da je 11. član grupe ruskih špijuna, odbile su da predaju Amerikancima njegov noutbuk I fleš memoriju. Ustanovljeno je takođe da je kanadski pasoš Metsosa lažan I da je njegov pravi "gazda” petogodišnje dete koje je umrlo.
Pogledaj vesti o: Vašington

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.