Izvor: eKlinika.rs, 23.Jan.2024, 18:02

Da li je tuširanje vrućom vodom bolji izbor od hladne za dobar san i celokupno zdravlje?

Tuširanje nije samo deo redovne svakodnevne higijene već i dobar način za ublažavanje stresa i opuštanje. Mnogim ljudima je upravo tuširanje pre spavanja velika pomoć za umirivanje pre odlaska u krevet.
Tuširanje vrućom vodom: Najvažnije prednosti Dr Adam Friedman, lekar opšte medicine i profesor  Medical Faculty Associates u Vašingtonu konstatuje da je tuširanje toplijom vodom značajno za telo zbog toga što topao tuš aktivira parasimpatički nervni sistem, koji >> Pročitaj celu vest na sajtu eKlinika.rs << utiče na to koliko se osećamo umorno. Doktor dodaje da su ostale prednosti tuširanja toplom vodom sledeće:
Ostale prednosti toplih tuševa uključuju:
olakšanje kod respiratornih problema pomoć kod problema sa kožom uticaj na opuštanje mišića i sprečavanje spazma. Na koji način deluje tuširanje vrućom vodom na naše telo „Vruć“ tuš pruža olakšanje kod prehlade ili respiratornih simptoma Visoka temperatura vode i vazduha, kao i para koja se posledično stvara koristi se kao prirodni način za smanjenje simptoma prehlade i kašlja od davnina. Ovakav ambijent pomaže tako što:
otvara disajne puteve inicira otpuštanje sluzi čisti nosne prolaze i šupljine. Kožne promene na koje tuširanje vrućom vodom može da utiče pozitivno Kada se tuširamo vrućom vodom brže se otvaraju pore na koži u odnosu na kontakt sa hladnom vodom, što mogućava da se efikasnije i bolje oslobode i uklone zarobljena prljavština, patogene supstance, masnoće i nečistoća.
Opuštanje mišića Kontakt sa vrućom vodom efikasno pomaže u oslobađanju telesne napetosti i može pomoći u smirivanju umora mišića.
Negativni efekti tuširanja vrućom ili previše toplom vodom Nijedan ekstrem nije dobar za zdravlje, pa tako ni tuširanje previše hladnom, ali ni previše vrućom vodom bez obzira što u odnosu na lične afinitete nekome prija jedan, a nekome drugi način. Dobra vest je da ne moramo u potpunosti da se odreknemo tuširanja vodom koja je toplija, ali da treba težiti ka umerenosti.
Najveći nedostaci, odnosno mogući negativni efekti tuširanja vrelom vodom su:
isušivanje i iritacija kože (stručnjaci naglašavaju da previše topla voda uzrokuje oštećenje keratinskih ćelija koje se nalaze na najspoljnijem sloju naše kože – epidermu) pogoršanje hroničnih problema sa kožom, poput ekcema
vruća voda može da izazove svrab (prekomerna toplota je izazivač mastocita, koji sadrži histamin) skok krvnog pritiska Pa, kakvom vodom se tuširati? Šta je bolje? Postoje očigledne prednosti i toplih i hladnih tuševa – šta je najbolje?
Dr Adam Friedman kaže da bi trebalo biti umeren i ne „šokirati“ ni svoju kožu, ni svoje telo ni organizam u celini. Stručnjak savetuje da se istuširamo mlakom vodom, osušimo se delimično i nakon toga nanesemo hidratantnu kremu na još uvek mestimično vlažnu kožu.
Friedman podseća da određene zdravstvene prednosti naše telo ima od hladne vode, ali naglašava da to dovodi do sužavanja krvnih sudova. Topla voda deluje na krvne sudove tako da je pumpanje krvi u srce ravnomerno, kao i njen povratak u telo, uz regeneraciju i detoksikaciju.
Članak Da li je tuširanje vrućom vodom bolji izbor od hladne za dobar san i celokupno zdravlje? se pojavljuje prvo na eKlinika.
Pogledaj vesti o: Vašington

Nastavak na eKlinika.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta eKlinika.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta eKlinika.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.