Burna istorija odnosa Srbije i SAD (2): Velike ne treba začikavati

Izvor: Vesti-online.com, 14.Avg.2018, 05:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Burna istorija odnosa Srbije i SAD (2): Velike ne treba začikavati

Istorija u odnosima Srbije i SAD je pokazala uspone, padove, a poslednjih decenija i razlike u stavovima Beograda i Vašingtona, ocenio je bivši ambasador Srbije u Ujedinjenim nacijama Pavle Jevremović.

Zato, kako kaže, sada kada su dve zemlje obeležile vek srpske zastave na Beloj kući, i kada su američka vrata Srbiji otvorena, Beograd treba da krene malim, ali sigurnim koracima kroz njih, poput odlaska >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << premijerke Ane Brnabić, u SAD.

- Ne može se reći da su SAD uzele "na zub" Srbiju kako to deo javnosti tumači, jer je erozija u odnosima dveju zemalja išla u više faza - priča penzionisani diplomata za "Vesti".

Jevremović je mišljenja da se početkom 90-ih prošlog veka, tadašnji predsednik Srbije Slobodan Milošević pokazao kao igrač koji "nije na visini zadatka".

On je, uz napomenu da ne opravdava bombardovanje SRJ krajem 90-ih, ocenio da je ka vojnoj intervenciji vodio sam Milošević, tada predsednik SRJ da bi ojačao sopstvenu vlast. On je, kaže, ukucao poslednji ekser u mrtvački kovčeg Kosovu.

1. Bombama po savezništvu!

- Ne treba zaboraviti da je posle pada Miloševića, 5. oktobra, Vašington brzo prihvatio i svesrdno podržao političke promene u Srbiji.

Zoran Đinđić je kao srpski premijer obećao američkom državnom sekretaru Kolinu Pauelu da će izručiti Miloševića i to nam je obezbedilo veliki kredit u mesecima uoči atentata na Đinđića.

Obećao je to i komesaru za međunarodne odnose Evropske komisije Krisu Patenu i ispunio obećanje, zbog čega je platio ne samo politički, već i životom - priča ovaj diplomata.

Kao problem, ističe i činjenicu da već duže "Kosovo kao problem stagnira".

- Delovalo je kao da će ovo pitanje biti ublaženo s našim pristupanjem EU, ali smo i posle 18 godina, na početku - pojašnjava naš sagovornik i napominje da i pored svega ima još prostora za ublažavanje krize.

Zbog teških problema, kaže, odnosi sa tako velikom silom ne bi trebalo da budu loši.

- Vidimo i da ih neretko dnevnim pritiskom opterećuju tabloidi pod kontrolom srpske vlasti, pišući loše o američkom ambasadoru u Beogradu Kajlu Skotu i nekim zvaničnicima, a ova praksa bi mogla negativno da utiče na njih - tumači Jevremović koji ima drugačiji recept bilaterale.

Zaključak iskusnog diplomate je da ako Beograd ne bude gledao na veze sa SAD šire od problema Kosova, bilateralni odnosi će i dalje stagnirati.

- Prostora za unapređenje bilateralnih odnosa ima, ali teško da skoro možemo biti ozbiljan partner. Osim pitanja gde Srbija nema iste poglede, osvrt na ekonomiju, pokazuje da je naš izvoz i spoljnotrgovinska razmena na nivou statističke greške.

Nekada smo servisirali motore, američkog Dženeral motorsa imali jaku optičku industriju koja je radila sa SAD, a šta sad da izvozimo? Ajvar i kiseli krastavac. Nažalost posla je bilo puno, a sada ga nema - kaže Jevremović.

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.