Atomske bombe na pragu Rusije

Izvor: Vesti-online.com, 24.Nov.2017, 01:24   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Atomske bombe na pragu Rusije

Vest iz neimenovanih diplomatskih izvora, da Vašington kroz strukture NATO-a pokušava da progura odluku o razmeštanju nuklearnog oružja u Evropi, i da to nameravaju da učine u naredne dve godine, izazvala je veliku pažnju ruske javnosti, uprkos ogradi da Evropa nije podržala takvu inicijativu Vašingtona.

- Dok su još odnosi Moskve i Vašingtona bili konstruktivni, američki eksperti su uvek isticali >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << da je trenutno u Evropi raspoređeno dovoljno američkih snaga, da je to optimalna konfiguracija i da ne treba ništa dodavati. Zbog toga sumnjam da su perspektive jačanja grupacija nuklearnih snaga u Evrope realne. Jedino objašnjenje tog mogućeg nuklearnog jačanja, a koje nema veze sa Rusijom, može da bude poboljšanje odnosa Izraela i SAD i tradicionalni izraelski strahovi, koji su izazvani jačanjem raketnog potencijala Irana. S druge strane, ta novost može da bude i pokušaj opipavanja pulsa Moskve i evropskih partnera na moguće planove Vašingtona, zato što je dodatno razmeštanje nuklearnih snaga ozbiljan i mukotrpan rad, koji podrazumeva preispitivanje koncepcije vojnog prisustva u Evropi i modela po kojem su ove snage raspoređene - kaže za Sputnjik Boris Podoprigori, vojni analitičar.

Ekspert ističe da bi eventualno razmeštanje dodatnog nuklearnog naoružanja u Evropi još više produbilo jaz između Moskve i Vašingtona, a da Rusija u tom slučaju ne bi samo nemo posmatrala. Stručnjak je dodao i da bi većina evropskih zemalja želela da čuje jasan stav Vašingtona.

- Evropa ne želi da se bavi glasinama i prognozama, već da čuje jasan odgovor zbog čega je sve to potrebno - kazao je on.

Informacija o razmeštanju nuklearnog oružja u Grčkoj pojavila se pre nekoliko meseci, a grčki mediji su pisali da se u te svrhe priprema aerodrom u Araksosu, na Peloponezu. Konkretno, bilo je reči o tome da će u Grčku biti prebačeno nuklearno oružje iz turske baze Indžirlik, gde se još od Hladnog rata nalazi 50 atomskih bombi tipa B61.

Te vesti su izazvale oštre proteste u grčkoj javnosti. Opština grada Patre je jednoglasno osudila planove o razmeštanju nuklearnog oružja u Araksosu i zatražila je od Vlade Grčke da se oglasi i javno kaže da li postoje takvi planovi i ako postoje zahtevali su da se od njih odustane.

Ministar spoljnih poslova Grčke Nikos Kocijas je, na konferenciji za štampu u oktobru, rekao da nema ni govora o skladištenju nuklearnog oružja na teritoriji Grčke.

Prema nedavno objavljenom izveštaju Parlamenta Turske, u pet zemalja NATO-a razmešteno je oko 150 nuklearnih bojevih glava. Atomsko oružje se nalazi u aviobazama u Belgiji, Nemačkoj, Italiji, Holandiji i Turskoj. Sve te zemlje su članice Alijanse, ali same nemaju nuklearno oružje. To je prvi put da se Italija spominje kao zemlja u kojoj se čuva nuklearno naoružanje. Naime, u izveštaju koji je dobio naziv Podaci o nuklearnom naoružanju, navodi se kako se oko 6.800 nuklearnih bojevih glava u vlasništvu Vašingtona nalazi širom SAD i još 14 država saveznica.
Pogledaj vesti o: Vašington

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.