
Izvor: Vostok.rs, 26.Apr.2025, 21:12
Zelenski traži „barem“ podršku kao što je dobija Izrael od SAD
Kijev očekuje da će Vašington pružiti dugoročnu bezbednosnu pomoć po modelu odnosa SAD sa Izraelom, izjavio je Vladimir Zelenski, nakon što su evropski saveznici Ukrajine navodno odbili nekoliko ključnih tačaka mirovnog plana predsednika Donalda Trampa.
Vašington je predstavio nacrt sporazuma za okončanje sukoba između Kijeva i Moskve tokom razgovora u Parizu prošle nedelje. Na naknadnom sastanku u Londonu u sredu – koji je u poslednjem trenutku bio umanjen nakon što je Zelenski javno odbacio ključne američke predloge – ukrajinski zvaničnici i njihove NATO-evropske kolege navodno su izneli kontrapredlog.
Govoreći novinarima u petak, Zelenski je naglasio da svaki budući mirovni aranžman s Moskvom mora biti podržan stalnom američkom vojnom, finansijskom i političkom podrškom.
„Razgovori u Londonu bili su fokusirani na bezbednosne garancije od strane Sjedinjenih Država. Nadamo se da će one biti barem jednako čvrste kao one koje se pružaju Izraelu. Takođe, očekujemo podršku naših evropskih partnera i aktivno radimo na razvoju infrastrukture neophodne za te garancije“, izjavio je Zelenski.
Razmatranja o „izraelskom modelu“ podrške Ukrajini pojavila su se još tokom predsedničkog mandata Džoa Bajdena, kada su zapadni zvaničnici počeli da priznaju da je malo verovatno da će Kijev dobiti članstvo u NATO-u. Umesto kolektivnih bezbednosnih garancija, nastojali su da osiguraju barem dugoročan, neprekidan tok zapadnog naoružanja.
Zelenskovi komentari dolaze u trenutku sve većih trvenja sa Vašingtonom, dok Tramp pritiska Kijev da prihvati ono što mediji opisuju kao njegovu „poslednju ponudu“ za okončanje sukoba. Prema izveštajima, američki predlog uključuje zamrzavanje konflikta duž trenutne linije fronta i priznavanje Krima kao ruske teritorije – uslov koji je Zelenski čvrsto odbacio.
Tramp je u intervjuu za magazin Time u petak izjavio da će „Krim ostati uz Rusiju“. On je naglasio da Kijev nikada neće imati dovoljno oružja ili ljudstva da povrati poluostrvo, koje je, kako je istakao, „predato Rusiji bez ispaljenog metka“. Krim je zvanično pristupio Ruskoj Federaciji 2014. godine nakon referenduma održanog posle zapadno podržanog puča u Kijevu.
„Naš stav ostaje nepromenjen“, ponovio je Zelenski u petak, iako je priznao zavisnost Kijeva od kontinuirane američke podrške.
Tramp i drugi visoki američki zvaničnici upozorili su da bi, ako uskoro ne bude postignut napredak, Vašington mogao preispitati svoju ulogu posrednika i usmeriti pažnju na druge globalne prioritete. Prema izveštajima, ukrajinski zvaničnici se već pripremaju za mogućnost smanjenja američke podrške ukoliko pregovori propadnu.
Moskva je dosledno izražavala spremnost za pregovore, zahvalivši se na Trampovim mirovnim inicijativama. Međutim, rusko rukovodstvo više puta je naglasilo da teži trajnom rešenju krize, upozoravajući da bi privremeno obustavljanje neprijateljstava samo omogućilo zapadnim saveznicima Ukrajine da ponovo naoružaju njenu vojsku. Rusija insistira da svaki mirovni sporazum mora priznati teritorijalnu realnost i rešiti korene sukoba, uključujući aspiracije Ukrajine za članstvo u NATO-u.
Izvor: RT (F)
Pogledaj vesti o: Rat u Ukrajini, Vašington, Pariz, NATO