Ukrajinska kriza obara dinar

Izvor: Vesti-online.com, 02.Sep.2014, 23:24   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ukrajinska kriza obara dinar

Vrednost dinara pada jer strane banke i fondovi izvlače novac iz Srbije, a domaće firme kupuju devize da bi isplatile kredite i dobavljače.

Nepotrebno se izaziva panika jer je dinar stabilan: Jorgovanka Tabaković

 

- Na pad domaće valute u poslednjih mesec dana najviše je uticala kriza u Ukrajini zbog koje su strani investitori počeli lagano da napuštaju Srbiju i ostala tržišta >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << u razvoju. Strane banke i investicioni fondovi već neko vreme prodaju državne hartije Srbije, dinare pretvaraju u evre i obaraju domaću valutu. Ovaj spoljašnji faktor spojio se sa akcijom velikih domaćih kompanija koje kupuju devize da bi evrima i dolarima plaćale kredite i dobavljače - pojašnjava za “Blic” diler na međubankarskom deviznom tržištu Srbije.

 

Suština je, kaže on, da devize u Srbiji sada ne kupuju samo domaće, privatne i državne firme, već da su im se odskora pridružili novi igrači, stranci koji pojedinačno kupuju po najmanje pet miliona evra dnevno. Njihovi zahtevi često idu i do 30 miliona evra, ali tada su u proseku u kupovini deviza aktivni jednom nedeljno.

 

Guverner NBS Jorgovanka Tabaković kaže da se nepotrebno izaziva panika jer je dinar stabilan.

 

- Neutemeljene licitacije sa novim kursom dinara samo otežavaju posao NBS, a državu i građane koštaju - ocenila je Tabaković.

 

Juče je na međubankarskom deviznom tržištu bilo relativno mirno. Obavljena je kupoprodaja 12 miliona evra. To je u prvom trenutku bilo dovoljno da evro ojača za sedam para: sa 117,83 skočio je na 117,90, a kasnije je skočio na 117,95. Posao je počeo u 8.30 sati, a berza je završila rad u 16 sati.

 

Jedna privatna firma iz Srbije kupila je 370.000 dolara, druga isto domaća 150.000 evra. Narodna banka Srbije nije intervenisala. U petak, na berzi je prodato 20 miliona evra, ali to je bio kraj meseca kada je za bankarske dilere više posla.

 

- Početkom meseca je mirnije. Devize se najviše kupuju krajem meseca kada firmama ističe rok za otplatu obaveza po kreditima ili plaćanje robe dobavljačima. Velike kompanije tada traže i po nekoliko miliona evra, a dileri priželjkuju klijente iz oblasti gasa, naftnih derivata, telekomunikacija, struje, trgovinske lance. Među njima su i državne firme poput EPS ili Srbijagasa. Jedna njihova transakcija često je jednaka prometu 150 malih preduzeća - navodi naš sagovornik.

 

Kako objašnjava, kupovina deset miliona evra može da oslabi dinar za deset para. Toliku transakciju u samo jednom danu može zahtevati jedan strani investitor. Na pitanje ko su takvi igrači, “naš diler” kaže da su u pitanju veliki portfolio investitori, ali da se ne zna ko iza njih stoji.

 

Kada će centralna banka intervenisati i ograničiti kretanje kursa, enigma je za dilere. Iskustvo im govori da NBS ne želi prejake dnevne oscilacije.

 

- Mi učesnici na tržištu vidimo da NBS nije cilj da kurs ograniči - kaže izvor “Blica”.

Dinar je u ovoj godini bio najjači 1. januara kada je evro iznosio 114,6 dinara.
Pogledaj vesti o: Dinar

Nastavak na Vesti-online.com...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.