SABLASNA MASOVNA GROBNICA PRONAĐENA U BLIZINI KIJEVA! Iskopana tela obavijena velom misterije, u blizini otkriven i ŽRTVENI OLTAR?!

Izvor: SrbijaDanas.com, 05.Feb.2024, 10:23

SABLASNA MASOVNA GROBNICA PRONAĐENA U BLIZINI KIJEVA! Iskopana tela obavijena velom misterije, u blizini otkriven i ŽRTVENI OLTAR?!

Naučnici pokušavaju da objasne šta se dogodilo.

Arheolozi su u blizini Kijeva u Ukrajini pronašli drevnu masovnu grobnicu s neobično pokopanim ljudskim ostacima, koji su bili ceremonijalno ukrašeni s kantama na nogama i prstenjem oko vrata.

U 1000 godina staroj grobnici nađeno je 107 kostura za koje stručnjaci smatraju da pripadaju paganskom razdoblju. Ovo tajanstveno mesto pokopa omogućilo nam je malo bolji pogled u "mračno >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << doba" - 1000 godina evropske istorije od pada Rimskog Carstva do početka italijanske renesanse.

Naučnici su uz kosti iskopali i sekire, mačeve, koplja, nakit, narukvice i ostatke hrane poput ljuski jajeta i kokošjih kostiju. Arheolozi Vsevolod Ivakin i Vjačeslav Baranov navode da se radi o oružju tipičnom za Kijevsku Rusiju, srednjovjekovnu političku federaciju u današnjoj Belorusiji, i severoistočnu Evropu.

Na lokalitetu je pronađen i kameni oltar koji je mogao da se koristi za paganske, potencijalno i žrtvene, ili ranohrišćanske obrede.

- U grobnici smo pronašli kosture i muškaraca i žena, ali su samo ženski imali prstenove oko vrata, koji su, očigledno, predstavljali neku vrstu društvenog obeležja - rekli su Ivakin i Baranov, a prenosi Live Science.

Na nogama nekih muških kostura nalazile su se drvene kante, što je možda bio deo pogrebnog rituala. Nalazi govore o verskom prelazu u ukrajinskoj istoriji i dolasku hrišćanstva u istočnu Evropu.

Baranov je za Biznis Insajder rekao da otkrića datiraju iz kasnog vikinškog doba, razdoblja tokom kojeg je teritorija Ukrajine prolazila kroz zajedničke severnoevropske procese. Naime, u vreme korišćenja grobnice, stanovništvo te regije je prolazilo kroz proces preobraćanja na hrišćanstvo.

Ovaj arheološki projekat je pokrenut 2017. godine, no istraživanja su se nastavila i tokom 2022. i 2023. uprkos ruskoj invaziji na Ukrajinu. Baranov je kazao da je nekoliko članova ekspedicije poginulo u borbi, dok su drugi završili na prvim linijama fronta u sklopu mobilizacije, te da je zbog malog broja ljudi bio otežan rad na lokalitetu.

Ivakin i Baranov su predstavili svoja otkrića na godišnjem sastanku Arheološkog instituta Amerike u Čikagu početkom januara.

Izvor: Srbija Danas/Index.hr
Pogledaj vesti o: Rat u Ukrajini

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.