Turskoj još 3 milijarde

Izvor: Akter, 07.Mar.2016, 20:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Turskoj još 3 milijarde

Martin Šulc izjavio je danas da je Turska tražila dodatnih tri milijarde evra za zbrinjavanje migranata i najavio da je EP spreman da ubrza proceduru za dodelu tih sredstava

Predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc izjavio je danas da je Turska tražila dodatnih tri milijarde evra od EU za zbrinjavanje migranata na svojoj teritoriji i najavio da je EP spreman da ubrza proceduru za dodelu tih sredstava, prenose >> Pročitaj celu vest na sajtu Akter << agencije.

U nacrtu sporazuma EU i Turske u koji je Rojters imao uvid kaže se da će EU udvostručiti iznos novca koji je ponudila Turskoj za pomoć u zbrinjavanju sirijskih izbeglica, a da će sirijske izbeglice biti direktno prebacivane iz Turske u EU.

Ovaj nacrt dokumenta pripremljen na samitu EU-Turska predviđa akcije koje obe strane treba da preduzmu kako bi se okončala migrantska kriza, prenosi britanska agencija.

Turska, shodno tome, treba da primi nazad sve iregularne migrante koji su iz te zemlje došli na grčka ostrva, dok bi EU potom trebalo da preuzme direktno iz Turske jednog sirijskog izbeglicu za svakog Sirijca koji readmisijom bude vraćen sa grčkih ostrva u Tursku.

Turska treba da efikasno sarađuje sa EU i UNHCR da osigura relokaciju Sirijaca u članice EU, na osnovu formule "za jednog Sirijca koji je readmisijom vraćen sa grčkih ostrva u Tursku, jedan Sirijac će biti relociran u zemlje EU".

EU će ponuditi još tri milijarde evra do kraja 2018. godine za pomoć Turskoj, što je dvostruko više nego što je prvobitno planirano.

Brisel će pripremiti i otvaranje novih poglavlja u pregovorima o članstvu Turske zemlje u Uniju.

EU će takođe uvesti viznu liberalizaiju za građane Turske do kraja juna, navodi Rojters.

Brisel treba da potpuno evakuiše izbeglice sa grčkih ostrva i snosi troškove readmisije.

Šulc: Razdvojiti pitanje izbeglica od pristupanja Turske EU

Predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc izjavio je danas da su Turska i Evropska unija ključni partneri, ali da pitanje rešavanja izbegličke krize ne treba dovoditi u vezu sa evropskim integracijama Turske.

"Turska i EU su ključni partneri, ali naše partnerstvo mora biti zasnovano na uzajamnom poverenju", rekao je Šulc nakon razgovora sa turskim premijerom Ahmetom Davutogluom na samitu u Briselu.

On je rekao da odnos Turske i EU nije jednosmerna ulica. EU se suočava sa izbegličkom krizom bez presedana, ali i Turska, zbog čega je saradnja od ključne važnosti, naveo je on.

Stoga, kako je kazao, borba protiv krijumčara i mreže ilegalne imigracije mora biti prioritet za Brisel i Ankaru, a redamisija je ključno pitanje.

On je ocenio da je planirano ubrzanje primene Akcionog plana EU i Turske je ambiciozno, ali ne i neizvodljivo, kaže se u saopštenju EP.

Turska ne samo da je ključni politički i ekonomski partner EU, već je i zemlja kandidat, rekao je Šulc.

"Ali mora da bude jasno da proces pristupanja i izbegličko pitanje mora da se tretira odvojeno", naglasio je on.

Pristupni proces mora da se nastavi na osnovu zasluga, rekao je on i dodao da u tom smislu EU obraća pažnju na vladavinu prava, razdvajanje vlasti, slobodu štampe, poštovanje turskih institucija.

Šulc je izrazio zabrinutost Evropskog parlamenta zbog uznemiravajućih događaja po pitanju medijskih sloboda u zemlji, kao što su koraci protiv lista "Zaman" tokom vikenda.

EU osuđuje terorističke napade na civile i vlasti Turske, a PKK smatra terorističkom organizacijom, ponovio je Šulc dodavši da je Unija zabrinuta zbog situacije na jugoistoku Turske.

Nastavak na Akter...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Akter. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Akter. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.