TURSKA SPREMNA DA NAPUSTI NATO, VAŠINGTON POSLAO POSLEDNJE UPOZORENJE ANKARI: Putin i Erdogan razgovarali četiri sata, AMERI PREKO OVOGA NEĆE PREĆI!

Izvor: Press, 16.Nov.2017, 03:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

TURSKA SPREMNA DA NAPUSTI NATO, VAŠINGTON POSLAO POSLEDNJE UPOZORENJE ANKARI: Putin i Erdogan razgovarali četiri sata, AMERI PREKO OVOGA NEĆE PREĆI!

Iako lideri Turske i Rusije nakon susreta u Sočiju ništa novo nisu spomenuli po pitanju isporuke protivavionskih sistema S-400 Ankari, zabrinutost Zapada po tom pitanju nije splasla, već se mnogi pitaju da li kupovina ruskog oružja ujedno označava i postepeno udaljavanje Turske od NATO-a.
Susret Redžepa Tajipa Erdogana i Vladimira Putina trajao je nešto duže od četiri sata, a očekivanih >> Pročitaj celu vest na sajtu Press << izjava o isporuci S-400 nije bilo, iako je turski predsednik na konferenciji za novinare pre leta za Soči rekao da Turska računa na to da isporuka ruskih sistema bude realizovana što je pre to moguće. Čak se i premijer Turske Benali Jildirim nešto ranije oglasio rekavši da se Ankara na te sisteme odlučila jer od NATO-a nije mogla da dobije sisteme protivvazdušne odbrane takvih performansi. 
„Izbora nismo imali, a sam podatak da sa postojećim sistemima nismo uspeli da oborimo do sada ukupno 71 raketu iz Sirije govori o tome da su oni zastareli“, istakao je. Poslednje upozorenje koja je Turska dobila tim povodom došlo je direktno iz Pentagona, doduše prilično lepo zapakovano. Naime, ministar odbrane SAD Džejms Matis na lep način upozorio je Tursku da neće biti moguće da ti sistemi budu implementirati u jedinstvenu odbranu NATO-a, samim tim ni Turska neće biti deo tog integrisanog sistema odbrane.
Dmitrij Jergočenkov sa Instituta strateških studija Ruskog univerziteta prijateljstva naroda tvrdi da se odnosi NATO-a i Turske nalaze u gotovo zamrznutom stanju, iako Turska neće učiniti nikakve nagle pokrete niti glasno govoriti o eventualnom izlasku iz Alijanse, s obzirom da to nikome ne ide u korist. Sa druge strane, naglašava Jergočenkov, Ankara će nastaviti da u narednom periodu traži sve moguće alternative kada je reč o saradnji sa NATO-om, a to se ogleda u saradnji pre svega sa Rusijom, ali i Ukrajinom i Južnom Korejom.
 „Bilo kako bilo, NATO bi Tursku, kao svoju članicu, trebalo da štiti po svaku cenu, ali sve ukazuje na to da Ankara nešto i ne veruje da će Alijansa u slučaju potrebe to i učiniti. Osim toga, Turska vidi kako se razvija situacija u regionu i kako je trka u naoružanju sve aktivnija. Iranske kolege intenzivno rade na modernizaciji naoružanja i takođe rade na nabavci ruskih sistema i tehnologija PVO, stoga bi Turska takođe htela da ima takve komplekse, dok Amerikanci koriste nesposobnost Turske da proizvodi sopstvene sisteme kao instrument za vršenje pritiska na Ankaru“, upozorava on. Energetika, trgovinska razmena i antiturska pozicija Zapada Međutim, pored saradnje u odbrambenom sektoru, zbližavanje Rusije i Turske se ogleda i u mnogim drugim sferama, pre svega u oblasti nuklearne energije, zatim u izvozu prirodnog gasa, ali i u trgovini i turizmu.
Pogledaj vesti o: NATO,   Vašington,   Vladimir Putin

Nastavak na Press...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Press. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Press. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.