Malezija - zemlja festivala i lepote

Izvor: Vesti-online.com, 29.Okt.2010, 09:34   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Malezija - zemlja festivala i lepote

Omeđena Tajlandom, Indonezijom i Brinejima, s kulturom koja je nastajala pod različitim uticajima, uključujući dugi period britanske kolonijalne vladavine i ekonomski snažne kineske zajednice, Malezija je jedna od najmultikulturalnijih zemalja u jugoistočnoj Aziji.

Sastoji se od dve regije odvojene Južnim kineskim morem, s Malajskim poluostrvom na zapadu i malezijskim Borneom na istoku. Malezija je federacija 13 država s populacijom od 25,7 miliona ljudi.

Od 18. >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << do 20. veka, regija je bila podeljena zbirka kolonizovanih država. No, 1948. godine jedinstvena administracija pod nazivom Federacija Malaya kupila je ovu teritoriju, da bi nezavisnost stekla devet godina kasnije. Malezija je formirana 1963. kad su se Federaciji pridružile bivše britanske kolonije u Singapuru i države Sabah i Sarawak na severnoj obali.

Zemlja se vrlo rano suočila s komunističkim ustankom, Indonezija se konfrontirala s Malezijom oko ostrva Borneo, Filipini su potraživali Sabah, a Singapur se odvojio od Federacije 1965. godine.

Sa strogo neutralnim stavom u spoljnoj politici, Malezija je uživala u relativno mirnim međunarodnim odnosima, međutim, multireligijska, multietnička nacija još uvijek se morala boriti s vlastitim unutrašnjim napetostima.

Malezijci čine 50 posto stanovništva, Kinezi 23, a Indijci i autohtono stanovništvo ostatak. Godine 1969. izbila je anti-kineska pobuna usled frustracija zbog privrednog uspeha etničkih Kineza u Maleziji. To je dovelo do kontroverzne politike pozitivne diskriminacije, koja je favorizovala Malezijce u biznisu, obrazovanju i državnoj službi.

Tokom 22-godišnje vladavine premijera Mathathira bin Mohamada - između 1981. i 2003. - zemlja se bazirala na izvoz sirovina, kao što su palmino ulje, kalaj, nafta i plin, ali i na razvoj proizvodnje, usluga i turizma. Danas u užurbanom gradu, Kuala Lumpuru, nekadašnjem rudarskom centru (kalaj), dominiraju svetlucavi neboderi. Među njima su najviši tornjevi-blizanci u svetu, "Petronas Twin Towers", kao moćni simbol malezijskog razvoja.

Iako je njihov izvoz danas teško pogođen padom potražnje usled globalne ekonomske krize, Malezija je ostala jedan od najvažniijh privrednih centara u Aziji. Nakon što su osvojili svake izbore od nezavisnosti, nacionalna koalicija Barisan dominira ovom zemljom, koja deluje kao monarhija na temelju britanskog parlamentarnog modela.

Od 2008. su na vlasti sa znatno smanjenom većinom. Po prvi put od 1957, vladajući savez izgubio je svoju dvotrećinsku većinu zastupničkih mesta u parlamentu, a pet od 13 saveznih država drže tri opozicione stranke, koje zajedno čine koaliciju Paktan Rakyat.

U Maleziji većinsko muslimansko stanovništvo živi zajedno s pripadnicima drugih religija, uključujući budiste, hrišćane i hinduse. Bogata mešavina naroda, religije i istorijskih uticaja najslikovitije prikazuje da se radi o zemlji sa živom kulturom.

Samozvana "Zemlja festivala" ima na stotine slavlja tokom cele godine, od verskih blagdana kao što je "Deepavli" do svetovnih parada, kao što je "Flora Festival".

Melaka i George Town, u državi Penang, su "izuzetni primeri multikulturne trgovine gradova u jugoistočnoj Aziji" i pod zaštitom su UNESCO-a. U tim je gradovima svoje pečate, na osnovu trgovinske razmene, ostavila malajska, kineska, indijska, kao i kultura evropskih kolonijalista kroz gotovo 500 godina. Kao rezultat tih uticaja, Malezija ima jednu od najraznovrsnijih i najukusnijih kuhinja na svetu.

Malezijsko prirodno okruženje je još raznolikije nego njena kultura, a više od 58 posto zemljišta zauzimaju tropske prašume.Takođe, turizam cveta u Maleziji, a nije teško razumeti zašto:

"Tropska ostrvska naselja i beskrajne bele, peščane plaže pružaju ukus raja. Tu je i najstarija prašuma na svetu, potom grad nebodera i veličanstvenih džamija i hramova, koji uz prekrasnu obalu nude sve što posetilac može želeti", objavio je CNN.

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.