Venecuela ponudila azil Snoudenu

Izvor: Politika, 06.Jul.2013, 10:19   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Venecuela ponudila azil Snoudenu

KARAKAS – Predsednik Venecuele Nikolas Maduro ponudio je azil bivšem saradniku američke Centralne obaveštajne agencije (CIA) Edvardu Snoudenu, prkoseći tako zvaničnom Vašingtonu, koji traži njegovo hapšenje zbog otkrivanja detalja o tajnom američkom programu za nadzor.

„U ime dostojanstva Južne Amerike, odlučio sam da Edvardu Snoudenu ponudim humanitarni >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << azil”, izjavio je Maduro u petak, tokom vojne parade povodom dana nezavisnosti Venecuele, preneo je Rojters.

„On je jedan mladić koji je ispričao istinu, u duhu pobune, o tome da SAD špijuniraju ceo svet”, istakao je predsednik Venecuele.

Veruje se da se Snouden - koji je razotkrio američki „tajni” program za nadzor, što je izazvalo i zategnutost u odnosima između Vašingtona i njegovih saveznika - još uvek nalazi u tranzitnom odeljenju moskovskog aerodroma Šeremetjevo, odakle je dosad podneo zahteve za azil u više od 20 zemalja, uključujući Venecuelu.

Nije poznato kako će Snouden reagovati na Madurovu ponudu, niti kako bi došao do Venecuele, ukoliko prihvati ponudu te zemlje. Ne postoje direktni letovi između Moskve i Karakasa, a uobičajeno je da putnici na toj liniji presedaju u Havani. Nije poznato ni da li bi kubanske vlasti odobrile Snoudenu prelazak preko njihove teritorije.

Predsednik Nikaragve Danijel Ortega takođe je sinoć izjavio da je od Snoudena primio zahtev za azil i da bi „mogao da ga prihvati ako okolnosti to dozvole”.

„Otvoreni smo za taj zahtev i poštujemo pravo na azil. Jasno je da ćemo, ako okolnosti to dozvole, primiti Snoudena sa zadovoljstvom i dati mu azil, ovde u Nikarakvi”, rekao je Ortega, koji je precizirao da je Snouden podneo zahtev ambasadi Nikaragve u Moskvi.

Iako američki predsednik Barak Obama javno ne pokazuje da naročito brine za Snoudenovo kretanje, drama zbog leta bolivijskog predsednika Eva Moralesa - čiji je avion bio preusmeren u Beč zbog sumnje da je Snouden u njemu - ukazuje na pritiske iza scene.

Tanjug

objavljeno: 06.07.2013.
Pogledaj vesti o: Vojna parada

Nastavak na Politika...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Venecuela nudi azil Snoudenu

Izvor: Radio Slobodna Evropa, 06.Jul.2013

Nikaragva i Venecuela sugerisale su da bi ponudili azil bivšem službeniku Centralne obavještajne agencije /CIA/ Edvardu Snoudenu. Predsjednik Venecuele Nikolas Maduro rekao je da će odobriti azil Snoudenu, za kojeg se vjeruje da je blokiran u tranzitnom dijelu moskovskog aerodroma "Šeremetjevo". ...

Nastavak na Radio Slobodna Evropa...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.