
Izvor: Blic, 29.Avg.2017, 22:19 (ažurirano 02.Apr.2020.)
SVE OČI UPRTE U AMERIKU I KINU Ovo je NAJPROVOKATIVNIJI POTEZ Severne Koreje do sada, a da li je njime prešla TAČKU BEZ POVRATKA?
Severna Koreja lansirala je novu, kako se veruje balističku raketu. Kada je u pitanju režim u Pjongjangu, to nije neobična vest, ali ovog puta nekoliko stvari se značajno razlikuje u odnosnu na prethodna lansiranja. Posledice bi takođe mogle biti drugačije i ozbiljnije.
Iako nije moguće sa preciznošću reći o kojem tipu projektila je reč, najveći broj analitičara saglasni su da je projektil koji je rano ujutru pao nedaleko od ostrva Hoakido raketa sa mogućnošću da >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << nosi bojevu glavu. Najverovatnije reč je o projektilu Hvasong-12.
Ako je to slučaj, poslednje lanisiranje rakete nije samo targetiranje nove mete Pjongjanga nakon pretnji američkom ostrvu Guam, već i prvi put da je Severna Koreja lansirala nuklearni projektil ka nekoj državi.
Jasno je da je reč o najprovokativnijem potezu vlasti u Pjongjangu i da bi to moglo da isprovocira ozbiljniji odgovor svetskih sila. Sve oči uprte su u Japan, SAD i Kinu.
Ubrzo nakon što je održao hitan sastanak sa japanskim zvaničnicima, premijer te zemlje Šinzo Abe razgovarao je telefonom sa predsednikom SAD Donaldom Trampom, nakon čega je saopšteno da će sve zemlje napraviti veći pritisak na Severnu Koreju, za početak sazivajući hitnu sednicu Saveta bezbednosti UN-a kako bi se razmotrile daljnje akcije.
Kasnije u toku dana iz Bele kuće stiglo je saopštenje da su "sve opcije na stolu" kada je Severna Koreja u pitanju, ne precizirajući da li to znači i vojnu intervenciju. Tramp je saopštio da je svet "primio poslednju poruku Severne Koreje jasno i glasno".
Mnogi ovo tumače kao znak da diplomatija i oslanjanje na Kinu da će preduzeti akciju protiv svog saveznika ne funkcioniše i da bi vojni odgovor možda mogao da bude jedino rešenje.
Kina je upozorila da su tenzije na Korejskom poluostrvu dostigle "kritičnu tačku", ali je i navela da delimičnu krivicu snose i SAD i Južna Koreja. Portparolka kineskog Ministarstva spoljnih poslova Hua Čunjing je pozvala sve strane da se uzdrže od provokacija i ponovila poziv Pekinga Pjongjangu da obustavi testiranje raketa u zamenu za obustavu američko-južnokorejskih vojnih vežbi. Hua je navela da su SAD i Južna Koreja "održavale jedne za drugom zajedničke vojne vežbe" i da su "izvršile vojni pritisak na Severnu Koreju".
Prema pisanju "Koreja Tajms" iz Seula vojni scenario vrlo je moguć, čak i u pripremi.
Kako list navodi, pozivajući se na neimenovene američke zvaničnike, SAD razmatra raspoređivanje strateškog naoružanja u Južnoj Koreji. To podrzumeva razmeštanje bombradera B-52, B-2 i B1B, kao i F-15, koji se uglavnom nalaze u američkim bazama u Japanu i Guamu.
I sama Južna Koreja sprema se za takav scenario. Ubrzo nakon što je objavljeno da je Pjongjang lansirao raketu, južnokorejska vojska izvela je vežbu avionskog bombardovanja. Četiri borbena aviona "F15K" bacila su multifunkcionalne bombe "MK84" na strelište nedaleko od granice dve Koreje u Taebeku.