
Izvor: Blic, 07.Mar.2012, 10:55 (ažurirano 02.Apr.2020.)
SAD: Romni pobednik "super utorka", ali ne i sigurni kandidat
Unutarpartijski izbori u deset američkih saveznih država, takozvani "super utorak", nije odlučio sigurnog kandidata republikanaca na predsedničkim izborima, iako je Mit Romni izašao kao pobednik i sa najvećim šansama da se u novembru suoči s demokratom Barakom Obamom.
Umereni Mit Romni nije uspeo da ubedljivo pobedi svoje rivale Njuta Gingriča i ultrakonzervativnog Rika Santoruma, ali je zahvaljujući tesnoj >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << pobedi u Ohaju učvrstio mesto favorita za republikanskog kandidata.
Romni je pobedio u Ohaju, Ajdahu, Masačusetsu, Vermontu, Aljasci i Virdžiniji, dok je Santorum zabeležio pobede u Tenesiju, Oklahomi i Severnoj Dakoti. Njut Gingrič je morao da se zadovolji samo pobedom u rodnoj Džordžiji.
Ohajo se smatra za takozvanu "sving stejt", saveznu državu u kojoj na opštim izborima ne postoji čvrsto opredeljenje za republikance ili demokrate, pa je utoliko izuzetno bitna za pobedu na predsedničkim izborima.
Istovremeno, poraz Romnija u duboko konzervativnim sredinama na jugu još jednom je pokazao u kojoj meri je teško privući simpatije šarolikog republikanskog izbornog tela.
"Super utorak" pokazuje konačno i specifičnost ovogodišnje trke za republikanskog kandidata: Romni se pojavljuje kao očigledan favorit, ali koji, ipak, ne uspeva da objedini sve struje Republikanske stranke.
Obraćajući se svojim pristalicama u Masačusestsu, Romni je rekao da je spreman da vodi dugu trku za dobijanje predsedničke nominacije, ocenivši da je na dobrom putu da to i ostvari.
On se u pobedničkom govoru više bavio predsednikom SAD Barakom Obamom, nego svojim republikanskim protivnicima, istakavši da je došlo vreme da Obama napusti Belu kuću.
On je ostao bez ideja, bez izgovora, a ove godine ćemo ga izvesti i iz Bele kuće, kazao je Romni, Santorum je istovremeno održao govor u Ohaju, posebno istakavši da je Romni u svakoj državi imao na raspolaganju mnogo više novca od njega u predizbornoj kampanji.
- Ne postoji nijedna država u kojoj sam potrošio više novca od ostalih protivkandidata. Svuda nam nisu davali velike šanse, a mi smo uspeli da pobedimo - kazao je Santorum.
Apatija među republikanskim biračima
Vrh Republikanske partije ipak brine apatija svojih birača koji nisu oduševljeni kandidatima koji se bore za predsedničku nominaciju, a prema sadašnjem razvoju situacije, preliminarni izbori bi mogli da se produže duboko u leto, dok neko od kandidata ne dobije potrebnih 1144 delegata.
Takav scenario bi odgovarao Obami, koji bi na taj način sačekao početak jeseni i par meseci kampanje protiv republikanskog kandidata koji bi tek izašao iz trke sa svojim stranačkim kolegama.
U ovom trenutku Romni ima osvojenih 314 delegata, Santorum 138, Gingrič 93 i Pol 60 delegata.
Povezane vesti: Romni i Santorum za čvršću politiku prema Iranu Santorum se izjednačio sa Romnijem na nacionalnom nivou Romni ubedljivo pobedio na Floridi Rubio: Ko pobedi na Floridi biće kandidat republikanaca Mit Romni i Džon Vojt se našalili na račun Andželine Žoli