
Izvor: B92, 03.Nov.2010, 06:55 (ažurirano 02.Apr.2020.)
SAD:(Očekivani) uspeh republikanaca
Vašington -- Demokratska partija američkog predsednika Baraka Obame doživela je težak udarac, pošto je izgubila kontrolu nad Predstavničkim domom Kongresa.
Njihovi glavni konkurenti - republikanci - na izborima su uspeli da preuzmu 52 mesta od vladajuće stranke i tako stekli većinu od 27 mesta u novom sazivu.
U izborima za Senat demokrate su uspele da zadrže kontrolu nad Senatom, iako su i tamo zabeležili velike gubitke. Novi spiker Predstavničkog doma >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << po svemu sudeći biće Džon Bener iz Ohaja.
Mesecima pre izbora bilo je jasno da je biračko telo nezadovoljno efektima dvogodišnje totalne vlasti demokrata, koji su kontrolisali oba doma Kongresa od 2006, a dve godine kasnije su dobili i predsednika.
Obamina obećanja da će izvući zemlju iz ekonomske krize, koja je i olakšala promenu vlasti 2008, pokazala su se neostvarivim, a iako je unutar Republikanske partije pobedila konzervativna struja (tzv. Tea party), nezadovoljstvo građana donelo je novu promenu vlasti.
Ekonomiju je kao ključnu temu izbora navelo preko dve trećine anketiranih u nedavnom ispitivanju. U istom ispitivanju 7 od 8 upitanih je opisalo stanje američke ekonomije kao loše i zabrinjavajuće.
Pre ovih izbora demokrate su imale 77 mesta više u Predstavničkom domu, a u Senatu su imali prednost od 57:41, uz podršku oba nezavisna kandidata.
Zbog malog broja mesta u opticaju republikancima je trebalo pravo čudo da preuzmu kontrolu i nad Senatom, a ispostavilo se da su im nedostajala dva mesta do potrebnih deset.
Pobedu u izborima za Predstavnički dom republikanci su doživeli emotivno, posebno čovek iz Ohaja od kojeg se očekuje da preuzme funkciju predsedavajućeg. Upravo su u tradicionalnim radničkim državama, kakve su Ohajo i Pensilvanija, demokrate doživele najteže udarce.
"Proveo sam ceo život jureći američki san", rekao je kroz suze Džon Bener, prepričavajući detalje svoje karijere započete poslovima za minimalnu platu, dok je oduševljena publika skandirala Americi.
Po američkom ustavu mandat članova Predstavničkog doma (435, proporcionalno broju stanovnika pojedinih saveznih država) je dve godine, pa se oni biraju svake parne godine. Senatori (100, svaka država po dva) se biraju na svakih 6 godina, pa je u ovom izbornom ciklusu na raspolaganju bilo 37 mandata (34 redovna i tri kraća, jer na funkciji nisu više stari senatori).
SAD:Republikanaci preuzeli Predstavnički dom Kongresa
Izvor: Radio Slobodna Evropa, 03.Nov.2010
Demokratska partija američkog predsednika Baraka Obame doživela je težak udarac, pošto je izgubila kontrolu nad Predstavničkim domom kongresa. Njihovi glavni konkurenti - Republikanci - na izborima su uspeli da preuzmu 52 mesta od vladajuće stranke i tako stekli većinu od 27 mesta u novom sazivu....
Republikancima Predstavnički dom
Izvor: RTS, 03.Nov.2010
Većina u Predstavničkom domu američkog Kongresa, posle jučerašnjih izbora, pripada Republikanskoj partiji. Obamine demokrate uspele su da zadrže prevlast u Senatu...Na izborima za Kongres Sjedinjenih Američkih Država republikanci su osvojili većinu u Predstavničkom domu, dok su demokrate zadržale...
SAD: Trijumf republikanaca na izborima
Izvor: Večernje novosti, 03.Nov.2010
Republikanska stranka je na putu da osvoji kontrolu nad Predstavničkim domom američkog Kongresa, ali po svemu sudeći neće osvojiti dodatnih deset mandata potrebnih za većinu i u Senatu
Obama platio za izneverena obećanja
Izvor: Danas, 03.Nov.2010
Američki republikanci preuzeli su kontrolu nad Predstavničkim domom i osnažili pozicije u Senatu, prvi put od 2006, što predstavlja veliki udarac za demokratskog predsednika države Baraka Obamu, koji je pre dve godine ostvario trijumf, pokazuju rezultati izbora održanih u utorak.