RT: „Umalo sudar“: Kineski razarač u poteri za američkim

Izvor: Vostok.rs, 04.Okt.2018, 08:42   (ažurirano 02.Apr.2020.)

RT: „Umalo sudar“: Kineski razarač u poteri za američkim

Izvor: Vostok /  RT

Četiri fotografije koje prikazuju trenutak kada je kineski razarač imao bliski susret sa američkim "Dekaturom" u Južnom kineskom moru pojavile su se na internetu, a prilikom kojeg je moglo doći i do "sudara" dve mornarice.

Fotografije američke mornarice, koje je objavila veb stranica "gCaptain", te autentičnost potvrdili mornarički izvori za "Stars and Stripes", prikazuju napeti susret američkog razarača klase "Arleigh Burke" sa kineskim razaračem "Lanchou" kod Spartli ostrva prošle nedelje.

Na fotografijama, "Dekatur" se nalazi na levoj strani kojeg ometa i goni kineski ratni brod, a koji je Peking poslao radi presretanja, te izbacivanja u neutralne vode, dalje od teritorije na koju pretenduje Kina.


/ © US Navy Photo via gCaptain



/ © US Navy Photo via gCaptain



/ © US Navy Photo via gCaptain



/ © US Navy Photo via gCaptain





Na fotografiji "Lanchou", na desnoj strani se približio na nekih "unutar nekih 30 metara" američkom brodu, kako je američka mornarica tvrdila ranije ove nedelje. Jedna od četiri fotografije takođe prikazuje kako američki "Dekatur" manevriše kako bi izbegao sudar.


Dok Peking nije naveo tačnu udaljenost na koju se približio njen razarač američkom, ili taktiku koja je korišćena da ga otera, Ministarstvo spoljnih poslova i odbrane Kine su osudili SAD zbog kršenja i zloupotrebe načela "slobode plovidbe". Kina je svoj potez opravdavala, za ono što su SAD nazvale "agresivnim manevrima", kao "odbrambenu dužnost" u cilju zaštite suvereniteta zemlje.

"Snažno pozivamo SAD da odmah isprave svoje greške i zaustave takve provokativne radnje kako ne bi narušile kinesko-američke odnose", naglasilo je Ministarstvo spoljnih poslova Kine.

Južno kinesko more, bogato resursima, predmet je sukoba i protivrečnih tvrdnji od strane nekoliko zemalja, uključujući Kinu, Vijetnam, Filipine, Indoneziju, Maleziju i Brunej. SAD šalju svoje brodove i avione da vrše patrolne misije u spornoj oblasti, što je više puta izazvalo proteste Pekinga. SAD ne uzimaju u obzir tvrdnje Kine o spornim vodama, kroz koje godišnje prođe milijarde dolara robe, te je mesto tenzija bez presedana između dve najveće ekonomije sveta.
 

Nastavak na Vostok.rs...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vostok.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vostok.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.