Izvor: B92, 04.Nov.2007, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pakistan: Hajka na opoziciju

Islamabad -- Širom Pakistana policija uhapsila više stotina aktivista opozicionih stranaka koje se zalažu za ukidanje vojne vlasti u zemlji.

Vlasti u Pakistanu nastavljaju pritisak na opozicione stranke, dan nakon što je predsednik Pervez Mušaraf proglasio vanredno stanje u zemlji, smenio predsednika Vrhovnog suda i zabranio nezavisne medije koji su odbili da ga podrže, javljaju agencije.

Medju više od 300 uhapšenih nalazi se i Džaved Hašmi, predsednik stranke >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << bivšeg pakistanskog premijera Navaza Šarifa koji je u izbeglištvu.

"Mušarafovi dani su odbrojani. Došlo je vreme da se stavi tačka na političku ulogu vojske", rekao je novinarima Hašmi u trenutku kada ga je policija privodila.

Državni tužilac Malik Mohamed Kajum odbacio je tvrdnje nekih medija i vođe jedne od vodećih opozicionih stranaka Benazir Buto, da je Mušaraf ustvari izveo još jedan vojni puč. Kajum tvrdi da to nije slučaj jer u zemlji i dalje postoje i premijer i parlament.

"U zemlji nije izveden vojni puč, već je uvedeno vanredno stanje. Civilna vlast nastavlja da funkcioniše", kazao je on.

Telefonske veze u Islamabadu koje su juče u vreme proglašenja vanrednog stanja u zemlji, bile prekinute, od jutros su ponovo uspostavljene. Međutim, najveći broj informativnih tv stanica, osim državne televizije i dalje ne emituje program.

Na ulicama glavnog grada jutros je mirno uz pojačano policijsko obezbeđenje. Veći broj policajaca od juče je zatvorio sve prilaze predsedničkoj palati, Vrhovnom sudu i parlamentu.

Podsetimo, u Pakistanu su, u protekla četiri meseca, izvedena najmanje 23 samoubilačka napada, a u nasilju u tom periodu život je izgubilo oko 800 ljudi. To nasilje je iskorišćeno kao opravdanje za uvošenje vanrednog stanja.

U napadu bombaša samoubice 18. oktobra u Karačiju, čija je meta bio konvoj vozila bivše premijerke Buto, koja se tog dana vratila u domovinu posle osam godina egzila, poginulo je 139 ljudi.

Napadi u Pakistanu eskalirali su u julu, kada je vojska upala u radikalnu Crvenu džamiju u Islamabadu, a pobunjenici prekinuli primirje.

Buto: Suprotstaviću se vanrednom stanju

Bivša premijerka Pakistana Benazir Buto izjavila je da planira da razgovara sa drugim političkim liderima o strategiji koja bi vodila izmeni odluke predsednika Perveza Mušarfa o uvođenju vanrednog stanja.

"Ljudi žele vođstvo. Vratila sam se u zemlju kako bih ohrabrila ljude, podigla im moral. Nameravam da se sastanem sa drugim liderima političkih partija i sa njima razgovaram o potezima kojima bi preinačili suspenziju ustava", rekla je Buto, britanskoj TV mreži Skaj njuz, po povratku u Pakistan iz Dubaija.

Buto je uvođenje vanrednog stanja u Pakistanu opisala kao "mini opsadno stanje" i dodala da veruje da je cilj Mušarfove odluke odlaganje parlamentranih izbora, zakazanih za januar, "najmanje za jednu do dve godine".

Bivša premijerka je pozvala međunarodnu zajednicu da izvrši pritisak na Mušarafa da izmeni svoju odluku, kako bi mogli da budu održani "fer i pošteni izbori", što će u protivnom biti "veoma teško".

Suspendovano pravo na život i slobodu

Pakistanski predsednik general Pervez Mušaraf uvođenjem vanrednog stanja u zemlju suspendovao je više zakona i osnovnih prava zagarantovanih ustavom.

Suspendovan je član 9 Ustava kojim je bilo zagarantovano pravo na život i slobodu.

Uvođenjem vanrednih mera dozvoljeno je hapšenje bez prava na advokata, i zvanično obaveštavanje o vrsti prestupa za koje se određena osoba hapsi.

Suspendovana je sloboda kretanja, kao i ustavom zagarantovana zaštita prava na imovinu.

Zabranjeno je okupljanje na javnim mestima, čime su opozicione stranke sprečene da organizuju skupove uoči ranije zakazanih parlamentarnih izbora sredinom januara.

Suspendovano je pravo na slobodu govora.

Uvedene su restrikcije za medije, a prema toj uredbi, zabranjuje se svaka publikacija u kojoj se vređaju predsednik, njegova vlada ili vojne snage. Uredbom je takođe novinama i televizijama zabranjeno da objavljuju ili emituju fotografije bombaša samoubica i njihovih žrtava kao i izjave islamističkih boraca.

"SAD će preispitati dalju pomoć Pakistanu"

Američka državna sekretarka Kondoliza Rajs izjavila je danas da će SAD razmotriti da li će nastaviti finansijsku pomoć Pakistanu nakon što je predsednik Pervez Mušaraf proglasio vanredno stanje u zemlji.

Rajsova je novinarima u Jerusalimu rekla i da su SAD nezadovoljne uvodjenjem vanrednog stanja, protiv koga se ona izjasnila u dva telefonska rzagovora sa Mušarafom u sredu, 31. oktobra.

Ona je pozvala pakistanskog predsednika da raspiše izbore.

Mušaraf je juče uveo varnedno stanje u pokušaju da učvrsti svoju poljuljanu vlast pred izazovima koje predstavljaju islamski ekstremisti, neprijateljski nastrojeno pravosudje i politički rivali.

"Veoma sam nezadovoljna njegovom odlukom. Mislim da ona Pakistan vraća unazad ako govorimo o značajnom napretku koji je ranije napravio ka demokratskim promenama", rekla je Rajsova.

Ekstremisti oslobodili 211 vojnika

Protalibanski ekstremisti oslobodili su danas 211 pakistanskih vojnika, koje su držali zarobljene od avgusta u plemenskoj oblasti u blizini avgnistanske granice, saopštio je portparol pakistanske vojske.

Zahvaljujući naporima Džirge, plemenskog veća starešina, vojnici su oslobodjeni u Južnom Vaziristanu, saopštio je general major Vahid Aršad, a prenele zapadne agencije.

Južni Vaziristan je plemenska oblast na granici sa Avganistanom, u kojoj deluju teoristička mreža Al Kaida i protalibanski ekstremisti

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.