Nova rezolucija SB o Kosmetu

Izvor: Politika, 09.Sep.2006, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nova rezolucija SB o Kosmetu

Prestaju da postoje Unmik i Kfor, a njihove nadležnosti se prenose na evropske ustanove

U toku je priprema nove rezolucije Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija o Kosovu. Inicijativu su dali Amerikanci, koji u ovom času vode i konsultacije sa zemljama Kontakt grupe o tome kako će rezolucija izgledati. Nova rezolucija bi trebalo da reguliše prenos nadležnosti sa Unmika na lokalne organe vlasti u Pokrajini, kao i na evropske vojne snage koje će po odlasku Kfora naslediti odgovornost >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << za bezbednost u Pokrajini. Smena se planira po uzoru na smenu UN i Evropske unije do koje je nedavno došlo u Bosni i Hercegovini.

Prema izvorima "Politike" u Vašingtonu, nova rezolucija neće stornirati Rezoluciju 1244, koja garantuje suverenitet Srbije na Kosovu i Metohiji, već će samo regulisati prebacivanje sadašnjih nadležnosti UN u Pokrajini na druge organe. Vašington je počeo da planira odlazak Unmika i Kfora sa Kosova pre više od godinu dana, kada je odlučeno da će Sjedinjene Države izvršiti žestok pritisak na tadašnju Srbiju i Crnu Goru da pristanu na odloženu ili uslovnu nezavisnost Kosova do kraja 2006. godine. Taj plan je, po svemu sudeći, propao, pre svega zato što se zvanični Beograd žestoko usprotivio ideji gubitka makar i formalnog suvereniteta nad južnom srpskom pokrajinom. Odluka da se Unmik i Kfor uskoro povuku sa Kosova, međutim, nije izmenjena u glavnim centrima svetske moći.

Američki analitičar Obrad Kesić upoznat je sa ovim planovima Vašingtona. On je za "Politiku" juče rekao da Amerikanci sada nastoje da kroz tekst nove rezolucije Saveta bezbednosti UN otvore nove mogućnosti rešavanja statusa Kosova:

"Stejt department bi hteo da se u tekst nove rezolucije unese i rečenica koja bi omogućila da one zemlje koje to žele bilateralno priznaju nezavisnost Kosova. Međutim, Rusija i Kina se s tim ne slažu, a i neke evropske zemlje, poput Italije i Španije, zasad još nisu spremne da to prihvate. Nemci su rezervisani, ali ako drugi prihvate, i oni će. Međutim, već postoji saglasnost da ovaj dokument omogući da Evropska unija preuzme odgovornost za Kosovo. To se više ne može odlagati, bez obzira na srpsko protivljenje nezavisnost Pokrajine. Kfor će postati Eufor, a još traju konsultacije oko buduće uloge i nadležnosti budućeg glavnog evropskog administratora za Kosovo. Plan je da Amerikanac i dalje obavezno bude njegov zamenik, kao što je bila praksa od 1999. godine."

Prema Kesićevim rečima, još nije rešeno da li će taj administrator imati tako široka ovlašćenja kao sadašnji visoki predstavnik EU u Bosni i Hercegovini. Kao što je poznato, za dogodine se u BiH predviđa zatvaranje kancelarije visokog predstavnika, a njegova ovlašćenja prelaze na lokalnu vlast. Zavisno od toga kakva će rešenja biti u ustavu Kosova, koji se upravo užurbano piše, videće se koliko će ovlašćenja biti preneta na izvršnu vlast Kosova, a kolika na evropskog predstavnika.

Kesić objašnjava da je u pozadini ove rezolucija čvrsta namera Amerikanaca da do sredine iduće godine povuku svoje trupe sa Kosova, ma kakva bila odluka o statutu Pokrajine, odnosno ma koliko do tog trenutka odmakli srpsko-albanski pregovori o statutu Kosova.

P. R.

[objavljeno: 09.09.2006.]

Nastavak na Politika...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.