Najstariji grad u Rusiji

Izvor: Vostok.rs, 13.Mar.2021, 09:59

Najstariji grad u Rusiji

Derbent je najstariji grad u Rusiji, kao i jedan od najstarijih na planeti. Prvo naselje na ovom mestu, prema arheološkim nalazima, nastalo je još krajem 4. milenijuma pre nove ere, a savremeni grad je osnovan u 5. veku naše ere, piše Russia beyond. 
 
Archive photo Ovaj drevni grad leži na obali Kaspijskog mora gde se planine Velikog Kavkaza pružaju prema vodi, formirajući Veliki kavkaski prolaz.   
 
 
Archive photo Drevna plemena na ovom području bila su sedelačka i bavila su se poljoprivredom.
 
 
Archive photo Hrišćanstvo je u Derbent stiglo 313. godine, kada ga je Urnajr, car Kavkaske Albanije, uveo kao zvaničnu religiju. Derbent, koji je bio deo ove drevne države u to doba, potpao je pod njen religijski uticaj. To se dogodilo davno pre nego što je hrišćanstvo stiglo u druge krajeve Rusije.
 
 
Archive photo Utvrđenja koja ćete pronaći kada posetite Derbent podignuta su radi zaštite od stalnih napada nomadskih naroda, Huna i Hazara, u 5. i 6 veku.
 
 
Archive photo Tvrđava Narin-kala je deo derbentskog utvrđenja koje se nalazi na spisku svetske kulturne baštine Uneska. Po veličini se može uporediti sa Velikim kineskim zidom.
 
 
Archive photo U 7. veku Arapi su u Derbent doneli islam. Početkom 8. veka Derbent je postao glavno uporište Kavkaskog kalifata u regionu.
 
 
Archive photo Derbent je pravi procvat doživeo u periodu od 8. do 13. veka, kada je drevni grad postao jedan od najvažnijih srednjovekovnih centara.
 
 
Archive photo 1222. godine vojska Džingis-kana pojavila se na gradskim zidinama. U početku je grad uspešno odolevao Mongolima, ali 1239. godine Derbent je konačno pao.
 
 
Archive photo Kako je ruska država postepeno bila sve moćnija, njeno interesovanje za grad je bivalo sve veće. Kao što se smatra da je Sankt Peterburg za Rusiju bio prozor prema Evropi, tako je Derbent trebalo da postane njena kapija prema Istoku.
 
 
Archive photo 1722. godine Petar I se iskrcao na severnu obalu Dagestana i krenuo prema Derbentu. Kada je primio ključeve gradske kapije ruski car je ostao da noći u gradu. Legenda kaže da je Petar lično napravio rupu u zidu svoje sobe kako bi otvorio prozor koji gleda preko mora.
 
 
Archive photo Pa ipak, Derbent je mnogo kasnije postao deo Rusije, tek 1806. godine. A još dugo vremena nije bio bezbedan za ruske trupe. U 19. veku region je prošao kroz Kavkaski rat u kojem se Ruska Imperija borila da pripoji planinske krajeve Severnog Kavkaza.
 
 
Archive photo Oktobarska revolucija i Građanski rat koji je usledio nisu zaobišli ni ove krajeve zemlje, kao ni Drugi svetski rat. Danas, u vreme mira, svako može da poseti Derbent i njegovu nesalomivu tvrđavu i divi se drevnoj istoriji koja prožima zidine grada. Nikolaj Ševčenko, Russia beyond
 

Nastavak na Vostok.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vostok.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vostok.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.