Na prodaju sef sa 400. 000 švajcarskih franaka

Izvor: BKTV News, 04.Dec.2013, 17:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Na prodaju sef sa 400. 000 švajcarskih franaka

Kupati se kao Baja Patak u bazenu s novcem, i to švajcarskim francima, postaće realnost za osobu koja na aukciji bude kupila sef iz 1912. sa osam miliona kovanica od po pet rapena (najmanja švajcarska novčana jedinica).
Ova neverovatna ponuda, koja ima i političku konotaciju – novac od prodaje će poslužiti u kampanji za raspisivanje referenduma o predlogu da se uvede osnovna plata za sve punoletne Švajvarce, podstakla je veliko interesovanje, kazao je za AFP jedan od građanskih >> Pročitaj celu vest na sajtu BKTV News << aktivista koji su pokrenuli kampanju za plebiscit.
Sef od čelika i mesinga, veličine 45 metara kvadratnih, može se pogledati na sajtu za onlajn prodaju luksuznih proizvoda JamesEdition.
Sef je prenosiv i trenutno se nalazi u zgradi bivše Folksbanke u Bazelu, na severu Švajcarske, u kojoj su danas prostorije komiteta za građanski aktivizam.
Nekoliko meseci ranije, građanski aktivisti su ceo sadržaj sefa -svih osam miliona kovanica, čija se vrednost procenjuje na 400.000 švajcarskih franaka (oko 325.000 evra), rasuli ispred parlamenta u Bernu kako bi privukli pažnju javnosti na značaj referenduma.
Inicijatori referenduma traže da svi odrasli građani Švajcarske, bez izuzetka, primaju od države mesečnu platu od 2.500 švajcarskih franaka (2.040 evra), u cilju obezbedenja finansijske sigurnosti za čitavu naciju.
Organizatori su prikupili dovoljno potpisa građana, što je preduslov za održavanje referenduma u naredne tri godine.
Švajcarski zakoni dopuštaju građanima da organizuju popularne inicijative koje im omogućuju direktnu političku aktivnost. U toj zemlji se godišnje obično održava po nekoliko referenduma.

Izvor: Novosti
Tweet

Nastavak na BKTV News...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta BKTV News. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta BKTV News. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.