Izvor: RTS, 07.Okt.2022, 13:50

Izveštaj iranskog patologa: Mahsa Amini nije umrla od udaraca u glavu i udove

Iranski patolog je u izveštaju naveo da Mahsa Amini nije umrla od udaraca u glavu i udove već zbog prestanka rada više organa uzrokovanog cerebralnom hipoksijom, izvestila je agencija IRNA. Njena smrt pokrenula je brojne proteste u Iranu i širom sveta, a desetine ljudi su stradale u gašenju tih demonstracija.
U izveštaju patologa o smrti Mahse Amini, dvadesetdvogodišnje devojke koja je pala u komu nakon što ju je uhapsila takozvana moralna policija, >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << piše da njena smrt "nije izazvana udarcima u glavu i udove".

Patolog ne navodi da li je Mahsa zadobila bilo kakve povrede. U izveštaju se kaže da je pala dok je bila u pritvoru, zbog "osnovnih bolesti".
"Zbog neefikasne kardiorespiratorne reanimacije u prvim kritičnim minutima, pretrpela je tešku hipoksiju, što je rezultiralo oštećenjem mozga", navodi se u izveštaju.
Policija je ranije saopštila da je Mahsa Amini preminula od iznenadnog srčanog udara dok je čekala na ispitivanje sa drugim pritvorenicama.
Sa druge strane, njen otac, koji policiju smatra odgovornom za smrt, rekao je da je Mahsa zadobila modrice na nogama.
Smrt Mahse Amini pokrenula je proteste u Iranu i akcije podrške borbi za prava žena širom sveta.
Aminijevu je moralna policija uhapsila u Teheranu, u koji je došla da poseti rodbinu, zbog navodnog nepoštovanja strogih pravila u vezi sa nošenjem hidžaba.
Jedan pripadnik moralne policije rekao je ranije za Bi-Bi-Si, pod uslovom da ostane anoniman, da rade u grupama od šestoro – četiri muškarca i dve žene.
"To je kao da idemo u lov, a od nas se očekuje da primenimo silu protiv njih u kombiju. Znate li koliko sam puta bio u suzama zbog toga? Želim da im kažem da sam jedan od njih. Većina nas su obični vojnici koji prolaze kroz obaveznu vojnu službu. Loše se osećam", rekao je on.
Borba iranskih vlasti protiv nepravilnog nošenja hidžaba počela je ubrzo nakon Islamske revolucije 1979. godine.
Sankcije za nenošenje hidžaba i oštrina kojom se borilo protiv kršenja pravila odevanja zavisili su od toga ko je na vlasti.
Pod vlašću sadašnjeg predsednika Ebrahima Raisija uvedene su nadzorne kamere kako bi se napisale kazne ženama koje su prekršile pravila i kako bi bile pozvane na "konsultacije" – zatvorska kazna na koju ide svaki Iranac ili Iranka koji dovede u pitanje nošenje hidžaba.
Ove nove restrikcije dovele su i do novih hapšenja, ali su izazvale i bunt kod žena koje objavljuju svoje fotografije i snimke bez hidžaba na društvenim mrežama. Ovakvi potezi su se umnožili od smrti Mahse Amini.

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.