Iran testira nuklearne projektile?

Izvor: TvojPortal.com, 29.Jun.2011, 22:26   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Iran testira nuklearne projektile?

VOA Britanski sekretar za inostrane poslove Vilijam Hejg rekao je da je Iran sproveo tajne probe balističkih projektila sposobnih da nose nuklearne bojeve glave, što predstavlja kršenje rezolucije Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija. Hejg je u govoru u britanskom parlamentu takodje optužio Iran da tajno eksperimentiše sa raketnim lanserima.


Predstavnik iranskog ministarstva inostranih poslova, Ramin Mehmanparast, demantovao je tvrdnje Britanije i izjavio za agenciju >> Pročitaj celu vest na sajtu TvojPortal.com << Rojters da nijedan od iranskih testiranih projektila nema nuklearne sposobnosti. Iran je u ponedeljak počeo 10-dnevne raketne probe koje, kako državni mediji navode, imaju za cilj očuvanje 'spremnosti zemlje na odbranu od neprijateljskih napada.'
Iranski brigadni general Amir-Ali Hadžizadeh kazao je da je vežba obuhvatila testiranje kratkometnih raketa, kao i raketa srednjeg i dugog dometa, maksimalno do 2000 kilometara – što je dovoljno daleko da dosegne do Izrael i američkih baza u regionu. Juče, drugog dana vežbi, Iran je ispalio 14 raketa.
Sjedinjene Države i Izrael otpužuju Iran da pokušava da razvije kapacitete za izgradnju nuklearnih bojevih glava za svoje projektile. Iran tvrdi da njegov nuklearni program ima mirnodopsku svrhu i da su rakete namenjene samoodbrani.

Irannuklearni projektilvilijam hejg

Nastavak na TvojPortal.com...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta TvojPortal.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta TvojPortal.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.