
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 29.Okt.2020, 11:15
Državna revizorska institucija: Nismo nadležni da kontrolišemo ponašanje poslanika
Državna revizorska institucija nema nadležnost, niti obavezu da kontroliše ponašanje pojedinaca, već revidira finansijske izveštaje subjekata revizije, pravilnost i svrsishodnost njihovog poslovanja, saopštila je DRI.
DRI navodi da ne želi ni na koji način da spori istraživačko novinarstvo, ali da smatra da autor teksta treba da u obradi teme uzme u obzir zakonski okvir u kome DRI postupa.
To što je DRI u prethodnom periodu u nekoliko navrata, kako kažu, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << bez osnova stavljena u negativan kontekst, tumače kao posledicu nepoznavanja Zakona o DRI.
Dodaje se da DRI uvek i svima ukazuje na propise, pa je tako u tri navrata ukazala i novinarki Centra za istraživačko novinarstvo (CINS) da se ime te institucije ne bi koristilo u negativnom kontekstu, bez osnova i bez navođenja istine.
Objašnjavaju da DRI revidira finansijske izveštaje subjekata revizije, pravilnost i svrsishodnost njihovog poslovanja, a radi davanja mišljenja da li su izveštaji istiniti, njihova postupanja pravilna i poslovanje svrsishodno.
"Dakle, DRI nema nadležnost niti obavezu da kontroliše ponašanje pojedinaca, što se u pomenutim tekstovima potencira", piše u saopštenju.
Ocenjuju da se u tekstu sa nipodaštavanjem komentariše odgovor DRI koji sadrži pojašnjenje kako se izrađuje Program revizije, koji donosi najviši organ DRI.
Podsećaju da u Srbiji ima oko 11.000 korisnika javnih sredstava, potencijalnih subjekata revizije, te da se pri donošenju Programa revizije moraju primenjivati stručno i metodološki utvrđeni kriterijumi.
"DRI ne želi ni na koji način da spori istraživačko novinarstvo, naprotiv, ali smatra da autor teksta treba da obradi temu na način da se pravilno tumače sve sa njom povezane okolnosti, a posebno da se uzme u obzir zakonski okvir u kome DRI postupa", navodi ta institucija.
Ocenjuje da se pogrešnim tumačenjem rada DRI i nedovoljnim poznavanjem pravnog sistema Srbije može narušiti ugled institucije koja, ističu, svoj rad od osnivanja obavlja nezavisno i profesionalno.
Napominju i da je potrebno sagledati nadležnosti koje propisuje Zakon o DRI, a potom govoriti da li je ta institucija nešto uradila ili ne.
CINS u tekstu "Poslanici ne prijavljuju novac za gorivo, DRI i budžetska inspekcija ignorišu slučaj Zorana Babića" navodi da nijedna institucija nije proverila navode Agencije za borbu protiv korupcije da je Babić morao da prijavi troškove za gorivo dok je obavljao poslaničku funkciju kao zaradu, a da nijedna institucija nije proverila ove navode Agencije.
Prenosi i da su DRI i budžetska inspekcija imali su gotovo iste odgovore, a to je da kontrola Babićevih prihoda nije bila predviđena godišnjim izveštajem o radu, a zbog ograničenih kapaciteta institucije nisu postupale po prijavi van redovnog plana.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...