Dozvola za mučenje

Izvor: Politika, 05.Avg.2011, 23:16   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dozvola za mučenje

„Gardijan” otkrio da je agentima MI-5 i MI-6 bilo dozvoljeno da u odnosu na važnost informacije koju traže odrede količinu bola koju će naneti zatvoreniku

Istraga povodom tvrdnji da su i britanski zvaničnici bili umešani u mučenja osumnjičenih za terorizam pritvorenih u američkom zatvoru Gvantanamo Bej proteklih dana podigla je ogromnu medijsku prašinu u Velikoj Britaniji. Londonski „Gardijan” juče je >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << objavio i tajni dokument britanske vlade u kojem se otkriva da su britanski obaveštajci prilikom ispitivanja pritvorenika imali dozvolu da u skladu sa tim kolika je važnost informacije mogu da odrede i količinu bola koju će naneti pritvoreniku kojeg ispituju.

Dokumenti do kojih je došao „Gardijan” praktično ukazuju da su agenti britanskih obaveštajnih službi MI-5 i MI-6 imali dozvolu da u inostranstvu ilegalno muče zatvorenike. Štaviše, dokumenti dokazuju da je ta vrsta ispitivanja imala odobrenje zvaničnog Londona, ali da je britanska vlada dokumentaciju o tome držala u strogoj javnosti.

Kako navodi „Gardijan”, visoki obaveštajni zvaničnici i ministri bili su zabrinuti da bi britanska javnost bila izložena većem riziku od terorističkih napada kada bi islamisti znali za takvu politiku.

„Ukoliko postoji mogućnost da će informacija biti ili jeste dobijena mučenjem zatvorenika, negativne posledice mogu uključivati svaki eventualni štetni uticaj na nacionalnu bezbednost ukoliko bi se javno objavila činjenica da agencija dobija informacije u takvim okolnostima”, piše u tajnom dokumentu u kojem je navedeno da bi otkrivanje tih informacija moglo narušiti i ugled obaveštajnih agencija i ugroziti njihovu efikasnost.

Bivši pritvorenici američkog zatvora Gvantanamo Bej i njihovi advokati uslovili su prekjuče učešće u ovoj istrazi time da im bude dopušteno da ispituju špijune i druge svedoke.

Advokatima nekadašnjih pritvorenika pridružile su se organizacije za zaštitu ljudskih prava, među kojima i „Amnesti internešenel” i „Hjuman rajts voč”, u nameri da ne dostave svoje dokaze o mučenjima i da ne prisustvuju saslušanjima sve dok britanski istražni panel ne promeni svoja pravila. Advokati su se požalili da bivši pritvorenici i njihovi zastupnici „neće moći da postavljaju pitanja ili da čuju ili da vide ključne dokaze, koji će biti razmatrani samo na tajnim sednicama”.

Međutim, istražni panel je saopštio da ne planira da izmeni svoja pravila i dodao da će saslušanja biti „jedina prilika” za advokate, pritvorenike i druge organizacije „da iznesu dokaze pred nezavisnom istragom”.

Ovu istragu je, inače, naredio britanski premijer Dejvid Kameron, ali se prošlog meseca saznalo da će se velika većina obaveštajaca pojavljivati pred istražnim panelom samo na privatnoj osnovi, kao i da će britanska vlada imati završnu reč kad se bude odlučivalo koji će od osetljivih dokumenata biti obnarodovani. Odluku o tome koje će otkrivene informacije biti objavljene ima sekretar kabineta.

Penzionisani sudija, koji će voditi panel, neće krenuti sa saslušanjima sve dok britanska policija ne završi krivičnu istragu u vezi sa tvrdnjama da je jedan oficir britanske kontraobaveštajne službe MI-6 učestvovao u mučenju zatvorenika u Gvantanamo Beju na Kubi. Afera je, inače, pokrenuta posle izjave Etiopljanina Binjama Mohameda, koji je više od četiri godine bio zatvoren u Gvantanamu, da ga je jedan britanski agent mučio prilikom ispitivanja posle hapšenja 2002. godine. Britanska komisija za jednakost i ljudska prava podsetila je i na više od 20 sumnjivih slučajeva u koje su bili umešani pripadnici obaveštajnih službi.

U dokumentu koji je objavio „Gardijan”, navodi se da je dozvola britanskim agentima da prekrše britansko i međunarodno pravo, tražeći informacije od zatvorenika u stranim agencijama, za koje se znalo da su primenjivale torturu, data prvi put britanskim agentima u Avganistanu u januaru 2002. godine. Tada im je dozvoljeno da ispituju zatvorenike za koje su znali da su ih već mučili američki vojnici. Međutim, ova ovlašćenja britanskih agenata proširena su 2004. godine, kada je postalo jasno da značajan broj britanskih muslimana planira napade protiv Velike Britanije. „Gardijan” navodi da su ove procedure delimično promenjene i u julu 2006. godine, tokom istrage o navodnoj zaveri o obaranju aviona iznad Atlantika.

Prema ovom dokumentu, agenti su za ispitivanja u toku kojeg može da dođe do mučenja i kršenja zakona morali da dobiju dozvolu stranih agencija, viših zvaničnika, a u nekim slučajevima čak i ministara.

N. R.

objavljeno: 06.08.2011

Nastavak na Politika...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.