Izvor: B92, 05.Okt.2009, 20:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dobitnici "Nobela" za medicinu

Beograd -- Troje američkih naučnika dobitnici su ovogodišnje Nobelove nagrade za medicinu, za otkriće procesa kopiranja hromozoma i njihove zaštite od starenja.

Laureati su Elizabet Blekborn, Džek Šostak i Kerol Grejder. Njih troje su "uspeli da razreše veliki problem u biologiji", odnosno kako teče celokupni proces kopiranja hromozoma prim deobi ćelija i kako se oni štite od propadanja, piše u saopštenju instituta Karolinska.

Žiri navodi da su oni otkrili >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << enzim koji pomaže ćelijskim hromozomima da "ostanu večno mladi".

Tradicionalno, prvo se proglašavaju dobitnici Nobelove nagrade za medicinu.

Prestižna nagrada dodeljuje se svake godine i u oblastima fizike, hemije, književnosti, mira i ekonomije, a dobitnicima pripada milion četristo hiljada dolara.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.